SARAJEVO, Odluka Predsjedništva BiH o zabrani izvoza naoružanja iz naše zemlje nije dobra jer kažnjava firme koje posluju legalno i mogla bi imati teške posljedice po namjensku industriju, tvrde direktori domaćih firmi za proizvodnju oružja i municije.
“Ukoliko je bilo nekih propusta trebalo je sankcionisati firme koje nisu poštovale zakon. Ovako su svi stavljeni u isti koš”, kazao je u danas Džahid Muratbegović, direktor konjičkog “Igmana”.
Ova firma nedavno je sklopila sporazum o prodaji oružja i municije vrijedan 35 miliona dolara, zahvaljujući kojem će zaposliti nove radnike.
“Srećom, mi smo potpisali da imamo šest mjeseci roka isporuke. Nadamo se da će Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH u roku od dva mjeseca donijeti pravilnike koje je sad naložilo Predsjedništvo i da ćemo moći isporučiti ugovoreno”, rekao je Muratbegović.
Predsjedništvo je odluku o zabrani izvoza oružja donijelo u četvrtak jer su, prema informacijama Obavještajno-sigurnosne agencije BiH i diplomatskih izvora, postojale indicije da je oružje iz BiH prodavano zemljama u koje je izvoz naoružanja zabranjen rezolucijama Ujedinjenih nacija.
Prema informacijama iz Ministarstva inostranih poslova BiH, na UN-ovoj listi zemalja u koje je zabranjen izbvoz oružja su Obala Slonovače, Eritreja, Iran, Liban, Liberija, Sijera Leone, Somalija i Sudan. U Spoljnotrgovinskoj komori BiH kažu da naše firme nisu izvozile oružje u ove zemlje.
Zijad Fazlagić, predsjednik Grupacije namjenske industrije Spoljnotrgovinske komore BiH, smatra da bi katastrofa za namjensku industriju nastala ukoliko u roku od dva mjeseca ne bi bili doneseni neophodni pravilnici i ukoliko bi zabrana izvoza oružja ostala na snazi duži period.
“Iz Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa danas su nas na sastanku uvjeravali da će dati sve od sebe da ti pravilnici budu doneseni. S bzirom na to kako kod nas vlast radi, bojim se da bi moglo biti daljih odgoda”, rekao je Fazlagić u petak nakon sastanka u Ministarstvu.
On smatra da odluka Predsjedništva nije sama po sebi loša zbog situacije u arapskim zemljama kao najvećim kupcima oružja i municije iz BiH.
“Predsjedništvo pokušava da balansira između interesa domaćih firmi i pritisaka od stranaca”, dodao je Fazlagić. Nezavisne novine