BANJALUKA, Elementarne nepogode koje su zadesile Republiku Srpsku i zemlje okruženja neposredno su uticale na oblikovanje rezultata domaće ekonomije, koja je u 2014. godini rasla po međugodišnjoj stopi od 0,2 odsto, navodi se u izvještaju Komiteta za koordinaciju nadzora finansijskog sektora Srpske u prošloj godini.
U navedenom izvještaju, koji je razmotrila Narodna skupština Republike Srpske, podsjeća se da je ukupni finansijski iznos ekonomskih posljedica elementarne nepogode procijenjen na milijardu i 894 miliona KM.
Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija istakao je da je najveću štetu pretrpio privatni sektor, odnosno 74 odsto od ukupno procjenjene.
On je naglasio da su se posljedice ove elementarne nepogode odrazile i na ekonomsko okruženje u kojem posluju svi finansijski posrednici.
“Zbog navedenog, neophodno je prepoznati osiguranje rizika od elementarnih nepogoda kao jednu od mogućih mjera za ublažavanje negativnih ekonomskih posljedica klimatskih promjena, osmisliti i provesti aktivnosti na podizanju svijesti građana i privrednih subjekata o neophodnosti i koristima pribavljanja ove vrste osiguranja”, rekao je Tegeltija, predstavljajući navedeni izvještaj.
On je napomenuo da je bankarski sektor, posmatrano kroz učešće aktive, i dalje dominantan segment finansijskog sektora Republike Srpske, na kojeg će se posljedice poplava iz 2014. godine indirektno odraziti posredstvom otežane naplate kreditnih potraživanja.
“Izvještajnu godinu obilježilo je i oduzimanje dozvole za rad ‘Bobar banci’, pri čemu je, u trenutku donošenja odluke, ocijenjeno da se radi o manjoj banci koja ne zadovoljava kriterijume sistemski značajne, te da nisu ispunjene pretpostavke za preduzimanje mjera oporavka, predviđene planom Ministarstva finansija za djelovanje u kriznim situacijama”, dodao je Tegeltija.
On je naveo da je u navedenom izvještajnom periodu nastavljen rast bilansnog nivoa i depozita banaka, ali i blagi pad kamatnih stopa, te rast premije osiguranja.
Na zahtjev Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske data je polučasovna pauza. Srna