SARAJEVO, “Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne” zagovornik je zadržavanja cijena električne energije na sadašnjem nivou, kazali su juče u ovoj kompaniji.
“Elektroprivredi HZ HB” juče je istekao rok za dostavu dokumentacije Regulatornoj komisiji za električnu energiju FBiH (FERK) u sklopu četvrtog tarifnog postupka koji je pokrenut samo za ovu elektroprivredu. U mostarskoj kompaniji juče su analizirali sve prikupljene podatke prije nego što su dokumentaciju proslijedili FERK-u.
“Smatramo da ne bi bilo uputno da u uslovima krize, kada je životni standard građana opao, idemo na poskupljenje električne energije. Vjerujemo da ni smanjenje cijena nije dobro jer smo prethodnih godina zbog raznih razloga, ali ne našom krivicom, bili u gubitku”, kaže Željko Topić iz Sektora za odnose s regulatornim tijelima “Elektroprivrede HZ HB”.
Dodao je da je zadržavanje sadašnjih tarifa poželjno zbog stabilnosti kompanije, ali i stabilnosti snabdijevanja potrošača.
“Po pojedinim kriterijima cijena struje bi trebalo da raste, prije svega zbog povećanja naknada za hidroakumulacije općinama za 100 posto. Za tu namjenu umjesto 7,5 miliona moramo izdvojiti 15 miliona KM. Međutim, smatramo da uz racionalizaciju troškova možemo prebroditi sljedeću godinu, a onda treba da se pripremimo za izlazak iz recesije, kada će i cijene električne energije na svjetskom tržištu porasti”, ističe Topić.
Kaže da mostarska elektroprivreda mora vodititi računa i o kvalitetnom obezbjeđenju električne energije za potrošače s obzirom na nove opšte uslove poslovanja prema kojima ne smije biti “šetanja” napona, a stvorene su obaveze bržeg odgovora na zahtjeve kupaca za priključak na mrežu.
U FERK-u su kazali kako tarifni postupak može trajati i do tri mjeseca, a da ponajviše zavisi od toga da li će “Elektroprivreda HZ HB” dostaviti svu potrebnu dokumentaciju i hoće li biti zahtjeva za dostavljanjem dodatne dokumentacije.
Kako saznajemo, i “Elektroprivreda BiH” dostavila je FERK-u analizu troškova nastalih u proteklom vremenu. U sarajevskoj kompaniji ističu da sadašnje cijene struje ne mogu pokriti troškove proizvodnje.
Nove obaveze stvorene su novim kolektivnim ugovorom, a osim toga, u toku godine porasla je i cijena uglja za termoelektrane za sedam posto. Tome treba dodati i povećanje naknada za hidroakmulacije, što je uslovilo da su troškovi poslovanja u odnosu na period od pokretanja prethodnog tarifnog postupka znatno promijenjeni. Nezavisne novine