SARAJEVO – “Elektroprivreda BiH” bi od početka naredne godine mogla poslovati kao složena ugovorna kompanija podijeljena po djelatnostima, najavljuje ministar energetike FBiH Vahid Hećo.
On podsjeća da ovakvu strukturu predviđa Akcioni plan za restrukturiranje elektroenergetskog sektora u FBiH, koji je trebalo da bude proveden do početka ove godine.
“Akcioni plan ćemo morati izmijeniti jer ne definiše ko obezbjeđuje i koliko novca za svaku fazu prestrukturiranja. Za reorganizaciju EP BiH je najveći problem zakon o sanaciji rudnika, jer tek poslije pripajanja rudnika možemo dalje nastaviti razdvajanje po djelatnostima”, kaže Hećo.
Pojašnjava da bi nakon pripajanja rudnika “Elektroprivreda BiH” trebalo da bude razdvojena na proizvodnju, snabdijevanje i trgovinu, u skladu sa zahtjevima međunarodnih standarda.
Da je zakon o sanaciji rudnika ključ ovog procesa potvrdio je i Mirza Kušljugić, predsjednik Odbora za energetiku u Parlamentu FBiH.
“Dugovi rudnika moraju biti sanirani prije pripajanja jer bi bez toga, a sa sadašnjim dugovima, sasvim blokirali i uništili EP BiH”, kaže on. Kušljugić izražava bojazan zbog odugovlačenja usvajanja ovog zakona, jer je iz Kluba Hrvata u Domu naroda Parlamenta FBiH najavljeno da će tražiti zaustavljanje zakona o sanaciji rudnika koji predviđa da narednih pet godina iz budžeta FBiH bude izdvojeno 320 miliona KM za ove namjene.
Direktor EP BiH Amer Jerlagić smatra da reorganizacija ovog preduzeća treba da ide u istom pravcu u kojem je svojevremeno išla reorganizacija “Elektroprivrede Češke” (ČEZ), koja je poslije reorganizacije postala izuzetno profitabilna.
I dok Hećo kaže da o tome još treba razgovarati, Kušljugić smatra da je to jedno od pitanja na koje će odgovor dati državna strategija o razvoju energetskog sektora.
“Mi moramo odlučiti šta hoćemo u toj oblasti: snabdijevati građane i fabrike u BiH ili kupovati energetske objekte van BiH, jer ČEZ je postao profitabilan kada je počeo kupovati objekte van svoje zemlje”, kaže Kušljugić. Nezavisne N.