BANJALUKA, Ministarstvo pravde RS i Agencija za informaciono društvo RS pokrenuće projekat elektronske registracije preduzeća od koje očekuju da značajno unaprijedi domaći poslovni ambijent i podigne ekonomsku konkurentnost Republike Srpske.
Srđan Rajčević, direktor Agencije za informaciono društvo RS, kazao je da je riječ o reformskom projektu koji bi za rezultat imao online registraciju privrednog društva na jednom mjestu (one stop shop) umjesto gubljenja vremena i troškova odlaženja u više institucija.
Građani bi, prema toj zamisli, svoje privredno društvo registrovali putem veb formulara uz upotrebu digitalnog potpisa kao potvrde identiteta, te elektronskim putem uplatili osnivački kapital.
Da bi se to sprovelo, Rajčević ističe neophodnim izmjenu više zakonskih propisa, odnosno kreiranje jedinstvene mrežne infrastrukture između ključnih učesnika u procesu registracije, kao i digitalizaciju privrednih sudova kod kojih se preduzeća registruju.
“Građani će za registraciju privrednog subjekta trebati samo da popune veb formular, koji će elektronskim putem proslijediti nadležnom privrednom sudu, koji će zatim imati zadatak da iskomunicira sa Poreskom upravom, Zavodom za statistiku i ostalim institucijama uključenim u taj proces”, ističe Rajčević.
Prema njegovim očekivanjima, testna faza projekta bi trebalo da zaživi za godinu dana, a najkasnije do kraja 2012.
U Privrednoj komori RS pozdravili su namjeru republičkih institucija da pojednostave procedure za pokretanje biznisa, jednog od konstantnih zahtjeva poslovne zajednice.
“Da bi online registracija privrednih društava zaživjela u praksi, biće potrebno i edukovati same privrednike za upotrebu digitalnog potpisa, ali i generalno podići nivo informatičke pismenosti”, kazala je Dragica Ristić, direktor Privredne komore RS.
Ekonomski analitičari ukazuju da se BiH, prema izvještaju Svjetske banke – “Doing Business 2011”, po komplikovanosti procedura za otpočinjanje biznisa nalazi na predzadnjem mjestu u Evropi, ostavljajući iza sebe samo Kosovo-UNMIK.
Dok se BiH srozala na 160. mjesto od 183 rangirane zemlje svijeta, mnoge zemlje regiona grabe krupnim koracima ka vrhu ljestvice. Neprikosnoveni šampion je Makedonija, koja je dospjela na visoko peto mjesto u svijetu zbog uspješnog sprovođenja registracije firmi na jednom mjestu sa upisom koji traje svega tri dana, dok su Hrvatska i Crna Gora u tom segmentu u 2010. svrstane među deset najvećih reformatora.
Hrvatska je, kako ističu u Svjetskoj banci, pojednostavila registraciju formalnosti od pečata, ovjere i inspekcijskog postupka, te poboljšala online procedure zbog čega se popela na 56. mjesto u svijetu, dok se Crna Gora nalazi na 51. mjestu zbog redukcije pojedinih procedura nakon registracije.
Za razliku od njih, u BiH za otpočinjanje posla prosječno treba proći 12 procedura, protraćiti 55 dana uz troškove, koji su, prema visini dohotka po stanovniku, i do trostruko veći od regionalnog prosjeka.
Pokretanje biznisa
Država Rang
Novi Zeland 1
Makedonija 5
Slovenija 28
Albanija 45
Crna Gora 51
Hrvatska 56
Srbija 83
BiH 160
Kosovo-UNMIK 163
Gvineja Bisao 183
*Izvor: Izvještaj “Doing Business 2011”
Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ma, mi i Gvineja Bisao. Da nevjeruješ u ovakav poredak pored hvalospjeva naših političara. Po njihovom rangu mi smo iznad Evrope i Amerike.