BANJALUKA – Nakon što im je Kancelarija za razmatranje žalbi BiH poništila tender vrijedan 6,5 miliona maraka za uvođenje kupaca u sistem daljinskog očitanja, banjalučka „Elektrokrajina“ raspisala je novi, iste vrijednosti.
„Elektrokrajina“ godinama unazad ulaže ozbiljan novac u ovaj sistem. Međutim, proces je usporen zbog propusta u posljednjem postupku javne nabavke, koja je na kraju i poništena.
Preduzeće „Mojit“ iz Sarajeva je oborilo tender dodijeljen grupi ponuđača koju su činili „Mikroelektronika“, „Elnos“ i „Telekomunikacije RS“, svi sa sjedištem u Banjaluci.
„Mojit“ se u toku tendera žalio, a „Elektrokrajina“ iako je trebala, nije obustavila postupak već nastavila sa procedurom te 3. oktobra prošle godine otvorila ponude i donijela odluku o izboru najpovoljnijeg ponuđača.
Na kraju je nabavku poništila Kancelarija za razmatranje žalbi BiH.
Sada preduzeće na čijem je čelu Dragan Čavić ponovo pokušava da pronađe izvođače koji će izvršiti nabavku, ugradnju i povezivanje mjerne i komunikacione opreme.
Sve treba da integrišu u postojeći sistem za daljinsko upravljanje brojilima (AMM sistem), odnosno oprema mora da bude kompatibilna sa postojećim sistemom i komunikacionom infrastrukturom.
„Ponuđač je dužan obezbijediti, na zahtjev ugovornog organa, mogućnost demonstracije i testiranja funkcionalnosti tražene mjerne i komunikacione opreme, te komunikacione infrastrukture na lokaciji po zahtjevu ugovornog organa, uključujući demonstraciju sposobnosti pune funkcionalne integracije u postojeći AMM sistem“, navodi se u tenderskoj dokumentaciji.
U „Elektrokrajini“ kažu da je osnovni cilj ovog projekta finansijski efekat koje on daje.
Naime, predviđeno je da se sva električna energija koju „Elektrokrajina“ preuzima sa mreže „Elektroprenosa BiH“ i distribuira putem trafostanica uvede u AMM sistem i kontinuirano nadzire, prvenstveno sa aspekta gubitaka, a takođe i kvaliteta i napajanja.
„Uvođenjem daljinskog nadzora i upravljanja ovim brojilima ‘Elektrokrajina’ će ostvariti potpuni nadzor nad skoro pola ukupne energije koju distribuira. Takođe, u skladu sa pomenutim zakonskim direktivama, obezbijediće se zahtijevani detaljni uvid korisnicima mreže u njihovu potrošnju“, navode oni.
Inače, prema podacima iz Elektrokrajine, oko 40.000 brojila je u sistemu daljinskog očitanja.
Zbog ovog sistema preduzeće se našlo u problemu 2020. godine kada je softver za upravljanje preuzelo preduzeće „Dwelt“ od firme „Nites“ koja je godinama ranije sa njim upravljala, a koja je odbila dati pristupne kodove, zbog čega je pristup podacima za 30.000 potrošača bio onemogućen.
CAPITAL je o tome pisao u tekstu „Zbog Škrbićevog zeta „Elektrokrajina“ izgubila podatke 30 hiljada potrošača“
CAPITAL: D. Tovilović