DOBOJ – Preduzeće „Elektro Doboj“ planira da akcionarima isplati 40 miliona maraka dividende iz neraspoređene dobiti, saznaje portal CAPITAL.
Ovaj prijedlog uprave će se naći na Skupštini akcionara koja je zakazana za 28. decembar. Ukoliko bude usvojen, dividenda će isplaćivati od 22. marta naredne godine.
„Dividenda u iznosu od 40.000.000 KM isplatiće se akcionarima srazmjerno njihovom broju akcija, po principu svakoj akciji isti nominalni dio od 1,28 KM“, stoji u prijedlogu odluke.
Podsjećamo, ovo je drugo preduzeće u sklopu „Elektroprivrede Republike Srpske“ (ERS) koje se odlučilo na ovaj potez.
Prethodno su u „Hidroelektranama na Vrbasu“ donijeli odluku o isplati 29 miliona maraka akumulirane neraspoređene dobiti.
Matično preduzeće ERS je najveći akcionar u „Elektro Doboju“ sa vlasničkim udjelom od 65 odsto. Iza njih je Penzijski rezervni fond sa 10 odsto vlasništva, a od značajnijih akcionara tu je i Fond za restituciju sa udjelom od pet odsto.
CAPITAL: D.T.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Luka bez para pa izvlači gdje god može koju marku. Dijele dividendu,a traže pomoć od vlade jer su distribucije u teškoj situaciji. Isplaćivanjem dividendi na bazi friziranih računa i vještačkih dobiti doći će u još težu situaciju. Ali eto ogrebaće se nešto mali akcionari. To je jedina korist. Ali samo kratkoročna.
Moguće da matično preduzeće skuplja pare da plati štetu Slovencima koju su dobili na susu tužeći RTEU Ugljevik. Tu štetu bi morala platiti Republika Srpska po Dejtonskom sporazumu tačka G, gdje se navodi da sve obaveze i potraživanja van granica države pripadaju državama-entitetima. Opet i kad ne bi bilo te tačke G dejtonskog sporazuma, većinski vlasnik je odlučio da RTEU Ugljevik ne prodaje struju Slovencima kao i ostale odluke. Ostale akcionare nisu pitali kao ni zaposlene u RTEU. Sad čitam nadzorni i odbor za reviziju kao i uprava su za to da se prihvati takva presuda. Dužnost nadzornog i revizorskog odbora kao i uprave je da se bori za interese RTEU Ugljevik a oni su stali i zastupaju interese većinskog akcionara. Većinski akcionar je donosio odluke a sad prebacuje odgovornost na RTEU ugljevik gdje će nastradati zaposlenici kao i akcionari. Izvršavanjem naredbi većinskog akcionara pravljena je šteta RTEU Ugljevik a samim ti i zaposlenicima i svim akcionarima a sad se ponovo pravi šteta zbog zahtjeva većinskog akcionara. Trebali bi bar sad osloboditi RTEU svojih loših obaveza i pustiti da RTEU posluje po tržišnim uslovima te da prodaje ugalj kao i proizvedenu struju slobodno na svjetskim berzama po što većim cijenama da bi što pre izmirio nastalu štetu prouzrokovanu odlukama većinskog akcionara. Ako je isplatnije da RTEU prodaje direktno ugalj nek ga prodaje ili ako će postići bolji profit proizodeći struju i prodajući je van države po visokim cijenama ne struju prodaju van. Ostali proizvođaći nek proizvode za domaće tršište po niskim cijenama. RTEU je dovedena da se uguši i valjda će je osloboditi nameta da se ne uguši.