BIJELJINA, Od 1. prvog oktobra prošle godine startovao je četvrti ciklus reprograma, pa “Elektro-Bijeljina” trenutno ima oko 35 miliona KM potraživanja od kojih su oko 18 miliona KM realna potraživanja, a ostalo se odnosi na period od 1992. pa naovamo, nastala kod “fantomskih firmi” koje su u međuvremenu nestale.
“Od realnih 18 miliona KM potpisali smo do sada reprogram od oko osam miliona KM – pet miliona se odnosi na pravna lica. Od 1 800 ugovora, 150 se odnosi na pravna lica odnosno na firme”, kaže u intervjuu Srni Zlatan Lazarević, generalni direktor “Elektro-Bijeljine”.
Lazarević dodaje da je Vlada Srpske razmatrala posebne kupce i za područje opštine Bijeljina. Tako je 28 kupaca proglašeno “posebnim” što znači da su dobili mogućnost da reprogramiraju dug na deset godina.
Na području Republike Srpske registrovano je 540 000 potrošača električne nergije, od čega čak 107 000 na području koje pokriva Zavisno elektro-distributivno preduzeće /ZEDP/ “Elektro-Bijeljina”, što je jedna petina potrošača u Srpskoj.
Reprogramom, koji je u “Elektro-Bijeljini” ušao u četvrti ciklus, ostvareni su značajni rezultati na području koje pokriva – na sjednici zajedničkog kolegijuma svih elektrodistributivnih preduzeća u Trebinju konstatovano je da je ukupno potpisano 17 miliona reprograma KM za cijelu Srpsku, od čega 7,5 miliona za Elektro-Bijeljinu, preduzeće koje pokriva petinu potrošača, a reprogramom je pokrilo trećinu dužnika?
“Ukoliko se desi da ugovor ne bude ispoštovan i nakon tri-četiri rate dužnici ne budu isključeni sa mreže, pitanje je kako će se i na koji način raditi i kako će biti vraćen prvobitni dug”, rekao je Lazarević i objasnio:
“Uspjeli smo, obimnom akcijom, da sa 27 firmi koje su nam bile najkritičnije tačke potpišemo ugovore – npr. `Vodovodom` u Han-Pijesku, domovima zdravlja u Vlasenici i u Milićima i drugim ustanovanma čija su dugovanja dosezala do pola miliona KM”.
On ističe da je i bijeljinska Šećerana ušla u ovu grupu i da ima dobru šansu da uz vrlo skromnu kamatu plaća mjesečnu ratu i tekuću potrošnju.
Na posljednjem kolegijumu ZEDP-a odlučeno je da prvobitni rok za potpisivanje reprograma 31. januar bude produžen do 29. februara.
Ovo preduzeće je od novembra 2011. godine pokrenulo još jednu opsežnu akciju – akciju sprečavanja neovlaštene potrošnje ili krađe struje u kojoj je postiglo odlične rezultate, tim prije što je utvrđeno da na godišnjem nivou bude ukradena struja u iznosu od oko pet miliona.
“Elektro-Bijeljina na godišnjem nivou naplati oko 95 miliona KM od čega 68 odsto ide u `Eletroprivredu` Republike Srpske. Zatekao sam gubitke firme od 13,5 odsto, a samo jedan odsto od toga je 950.000 KM. Ako se uzme u obzir da su tehnički gubici oko osam odsto – sve više od toga je krađa. Znači pet miliona KM je krađa”, upozorava Lazarević.
On napominje da je 2011. godina završena sa 12,1 milionom KM gubitaka, a od Nove godine radnici “Elektro-Bijeljine” otkrili su više od 40 neovlaštenih potrošnji.
“Elektro-Bijeljina je postigla najbolje rezultate u ovom pogledu u zimskom periodu kada je najlakše otkriti krađu. Struktura onih koje smo otkrili po imovinskoj slici je šarolika, sve kategorije su zastupljene”, kaže Lazarević u intervjuu Srni i dodaje da je ovo akcija koja će kontinuirano trajati bez roka.
Prošle godine otkriveno je 113 krađa struje na području 13 opština koje pokriva “Elektro-Bijeljina”, a samo na području Radne jednice Bijeljina od Nove godine otkriveno je više od 40 krađa, jer je akcenat stavljen na ovu radnu jedinicu kao najveće područje u okviru “Elektro-Bijeljine”.
Lazarević napominje da je u 2011. godini najviše rađeno na završetku programa “Pauer 4” – na rekonstrukciji niskonaponske i srednjonaponske mreže gdje se koristi tzv. SKS-kabl što je prioritet i za ovu godinu, kada je neophodno i završiti realizaciju ovog programa. Srna