BANJALUKA – Solarna elektrana koju ministar privrede i preduzetništva Republike Srpske Vojin Mitrović planira da pravi u Bileći biće vrijedna 231 milion KM, a godišnje će proizvoditi 197,87 gigavat časova električne energije, pokazuju zvanične procjene.
Međutim, da bi počeo da je gradi, moraće da dobije koncesiju od Republike Srpske koja je raspisala javni poziv za dodjelu, a po inicijativi firme “Energy of the future” iz Bijeljine, koja je formalno registrovana na njegovu suprugu Nelu Mitrović.
Porodična firma Mitrovića već na startu ima prednost od deset odsto bodova koji im po Zakonu o koncesijama pripada kao podnosiocima inicijative kod vrednovanja ponuda.
Takođe, kada se prijedlog za dodjelu koncesije pojavi pred Vladom Republike Srpske, nema sumnje da će Mitrović dići ruku za svoj projekat, pa je cijeli proces po mnogima samo puka formalnost.
U pozivu za podnošenje ponuda za dodjelu koncesije se navodi da će solarna elektrana “Bileća – Solar 1” imati instalisanu snagu od 140 megavata te da će biti postavljena na lokalitetu Hadžibegovo brdo, sa desne strane regionalnog puta Bileća – Deleuša, na udaljenosti od oko tri kilometra od sjedišta opštine Bileća.
Planirano je da zauzme ukupnu površinu od oko 244,4 hektra zemljišta u vlasništvu Republike Srpske, a biće priključena na postojeću elektroprenosnu mrežu izgradnjom priključnog dalekovoda.
“Ponuđač je dužan da izradi i uz ponudu dostavi Studiju opravdanosti dodjele koncesije, sa elementima procjene zaštite životne sredine, koja će biti izrađena u skladu sa važećim propisima. Zavisno od dužine perioda na koji se traži koncesija i vijeka trajanja opreme, ukupna vrijednost investicije iskazana u Studiji ekonomske opravdanosti treba da uključi i procijenjene troškove zamjene opreme”, stoji u javnom pozivu.
U njemu se dodaje da se koncesija može dodijeliti maksimalno na 50 godina od dana zaključenja ugovora o koncesiji.
Ukoliko dobije koncesiju, Mitrović će biti u obavezi da plati 1.155.073 KM jednokratne koncesione naknade za ustupljeno pravo kao i 0,0055 KM za svaki proizvedeni kilovat struje.
Takođe na njemu je obaveza i da riješi imovinsko-pravne odnose na lokaciji solarne elektrane, pristupne puteve, kao i objekte za prenos struje do mjesta priključka na elektro mrežu.
Rok za dostavljanje ponuda je mjesec dana.
“Svim licima koja su preuzela dokumentaciju za javno nadmetanje prije dostavljanja ponude biće omogućena posjeta lokaciji na kojoj će se obavljati koncesiona djelatnost ukoliko za to iskažu interes”, poručuju iz Ministarstva energetike i rudarstva Republike Srpske.
Podsjećamo, planove ministra Mitrovića, CAPITAL je otkrio početkom januara ove godine.
On tada nije želio da otkriva više detalja, ali je poručio da ima partnere sa kojima može iznijeti ovaj projekat.
CAPITAL: D. Tovilović
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Demon. Nebil se ogrijao od 230 mil
Ako je 1GWh=1000MWh, to znači 197.87×1000=197870 MWh.
Ako je cijena struje ovih dana po MWh, bazna cijena: 70,87 €/MWh
To znaci da je ukupni prohod solarne elektrane po godini: 197870×70.87=14023046.9 godine/Euro.
213M/14.02=16.47
Jesenas cijena je bila 110 Eura/MHh
Ili u dobrom slučaju 197870×110.9=21943783 Eura
To znaci da ti treba nekih bar 10 godina da se ova investicija otplati i ako se troškovi na rashodovnoj strani 0, naravno što nije slučaj imaš poreze, radnike i održavanje.
Da li je ovo dobar račun ili se negdje greši?
Veliki upitnik da li je ova solarna energija isplativa…?
Mislim da ti je dobra racunica , a ova bazna cijena koja je na berzi mogu dobiti samo u najboljem slucaju a po mojim informacijama od ovu cijenu na berzi trgovci elektricnom energijom umanjuju za 10 % do 15% (zbog troskova balansiranja) i to je ono sto vlasnici solarnih elektrana ili proizvodjaci struje mogu dobiti za kWH koje proizvedu.
Imaju i naknade za obnovljive izvore, ne znam tačno koliko se dobije. Cijena može biti i veća. Po drugoj računici 231 milion maraka se otplati za 6 godina. Nadalje cijena od 231 milion – ne znamo šta se tu računa, možda je ukupna investicija za X godina sa platama, doprinosima i ostalo.
Ovako velike elektrane nemaju pravo na podsticaje iz nakanade za obnovljive izvore jer se pravo na podsticaj daje za soklane elektrane na zemlji snage do 150kW i solarne elektrane na krovovima snage do 500kW, a ova je mnogo vece tako da nebi mogla ostvariti pravo na podsticaj.