Mjere:”Jačanje Centralne pisarnice…Modernizacija benzinskih pumpi”
BANJALUKA, Vlada Republike Srpske ocijenila je da je kriza već prisutna u oblasti novca i kapitala, da slijedi udar na realni sektor i moguće povećanje nezaposlenosti, pad realnih zarada i penzija, pad cijena nekretnina, te pad izvoza.
U Prijedlogu mjera za ublažavanje posljedice svjetske ekonomske krize po RS, kako saznaje CAPITAL.ba, jedna od predloženih mjera je „ojačati i osposobiti Centralnu pisarnicu Ministarstva uprave i lokalne samouprave“. Na kraju ovog teksta možete preuzeti kompletan dokument „Mjere za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize na Republiku Srpsku“.
Nakon detaljnog obrazloženje nastanka svjetske finansijske i ekonomske krize, Vlada RS je napravila obiman spisak mjera. Jedna od njih je i da će JP „Šume Republike Srpske“, u roku od godinu dana, izgraditi fabriku peleta u Han Pijesku, od dobiti iz ove godine. „Grad Banja Luka i Vlada RS će izgraditi fabriku peleta u Čelincu, na način da se formira zajednička kompanija koja će uključivati izdvojene Plantaže Incel, Toplanu Banjaluka i privatni sektor“, navodi se u dokumentu.
„Pokrenuti inicijativu, kod nadležnih organa BiH, da se smanji cijena oglašavanja javne nabavke i dodjeljivanje ugovora u „Službenom glasniku BiH“ ili da se omogući subjektima oglašavanja kod najpovoljnijeg ponuđača. Regulisati i utvrditi, od strane Skupštine akcionara, maksimum za naknade članovima upravnih ili nadzornih odbora, a prijedlog je da to bude do 400 KM kao fiksni dio i preko 400 KM do 600 KM varijabilni dio, zavisno od ostvarenih rezultatima rada“.
Vlada namjerava „iskoristiti specijalne i paralelne veze sa Republikom Srbijom, odnosno potpisani Protokol o saradnji između nadležnih Ministarstava i Republičke direkcije za robne rezerve Republika Srbije i Republike Srpske u stvaranju rezervi roba, kao i roba za potrebe individualnih poljoprivrednih proizvođača u pogledu mineralnih đubriva i zaštitnih sredstava“.
Nejasno je kako Vlada namjerava provesti mjeru koja se odnosi na Naftnu industriju RS, koja je privatizovana. Naime, jedna od mjera je „Realizacija investicija u Rafineriju nafte, Brod – u rekonstrukciju „Nove linije“ po standardima EVRO-5,6, čime će se povećati kapacitet na 4,2 miliona tona prerade sirove nafte i zaposliti novi radnici, obezbjediti značajni dodatni prihodi u Budžet RS, razvoj određenih djelatnosti vezanih za malotonažnu hemiju, kao i angažovanje domaćih malih i srednjih preduzeća koja se bave remontom, sanacijom postrojenja i drugim aktivnostima iz oblasti termoenergetike, a iznose 126,0 mil. evra. Prva tranša u iznosu od 26 miliona evra raspoloživa je u januaru 2009. godine“.
Tu je i „Realizacija investicija u remont i modernizaciju benzinskih pumpnih stanica Petrol, Banja Luka, što će pored zapošljavanja i dodatnih budžetskih prihoda rezultirati i ekonomsko-finansijskom stabilnošću ne samo u naftnim preduzećima, već i u pratećim objektima“.
Vlada će obavezati sve korisnike budžetskih sredstava da, prije raspisivanja javnog poziva za javne nabavke, pojedinačne vrijednosti preko 30.000 KM, traže saglasnost Vlade, te ispitati mogućnost prelaska na 37-časovno, ili 35-časovno radno vrijeme.
Bankarstvo
Kada je u pitanju bankarski sektor Vlada namjerava pokrenuti inicijativu prema bankama, u saradnji sa Agencijom za bankarstvo RS, da se omogući reprogram već plasiranih kredita privredi i građanstvu, u cilju podsticaja potrošnje, te da se poboljšaju uslovi i kriterijumi kreditiranja za tekuća i investiciona ulaganja.
„Finansijski sektor ima prostor za ovu aktivnost, s obzirom da je povećan iznos osiguranog depozita kod Centralne banke BiH i smanjene stope obaveznih rezervi proporcionalno smanjenju tražnje za kreditima“, ocijenila je Vlada RS.
Spisak mjera, o kojima ministri iz Vlade ovih dana provode javna rasprava po svim opštinama RS, nije objavljen na sajtu Vlade, niti ga je Capital.ba uspio dobiti iz Biroa za odnose sa javnošću Vlade RS i pored više insistiranja.
PRILOG:
5 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Jel neko lud ovdje?
Osim te dvije fabrike koje će se “graditi” nema ništa konkretno.
nasa je sreca sto je centralna banka na nivou bih
Ovaj dokument je napisan kao lošiji seminarski rad studenta 2. godine.
Ipak, postoji određen broj jako kvalitetnih mjera, ali je pitanje koliko će selektivno one biti provedene.
Ovaj dio oko Rafinerije nafte je, izgleda, ubačen da se poveća broj stranica.
P.S.
Ako već planiraju supstituciju uvoza, neka prvo izbace uvozni toalet papir iz WC-a u “administrativnom centru”.
Nemoj njega. Dobar je “haglaiter”. Malo je mekši od “violete”
Mi moramo prvo poći od sebe. Vlada treba da vidi čiju vodu pije na sastancima pa tek onda da napiše “ovu” informaciju.