BANJALUKA, Okružno tužilaštvo Banjaluka zatražilo je od Komisije za reviziju privatizacije RS da pokrene istragu privatizacije Robne kuće „Boska“ i preduzeća „Hidrogradnja“ odnosno prodaju hotela koje je bilo u vlasništvu ove firme „Panorama“ na Palama, potvrdio je za CAPITAL glavni tužilac banjalučkog Okružnog tužilaštva Želimir Lepir.
Lepir je rekao da su slučaj prodaje hotela „Panorama“, koja je izvršena u okviru privatizacije „Hidrogradnje Pale“ i privatizacije RK „Boska“ proslijedili dalje na istragu Komisiji za reviziju. Posao Komisije je, kaže Lepir, da utvrdi da li sumnje u nezakonitu privatizaciju osnovane, te da od Komisije očekuju da izvještaj dostavi Tužilaštvu.
„Proslijedili smo Komisiji da ispitaju ove predmete, jer je Komisija prva instanca za to, koju je formirala zakonodavna i izvršna vlast. Nekorektno je da se od nas traži da mi to ispitujemo, jer su oni dužni da utvrde visinu štete i sačine krivičnu prijavu i dostave je nama. Bez toga, mi samo uopšteno možemo da konstatujemo da postoji neki problem“, kaže Lepir, odbijajući bilo kakve informacije da je njegovo tužilaštvo izloženo političkim pritiscima.
Vlada koči provjeru
Međutim, Komisija za reviziju privatizaciju još nije ove predmete uzela u razmatranje, niti će iz proceduralnih razloga uskoro moći da pokrene istragu, otkriva CAPITAL.
U Komisiji tvrde kako su im ruke vezane jer Vlada RS još nije imenovala novog predsjednika Komisije, nakon što je ove dužnosti na vlastiti zahtjev razriješen Savo Ševaljević u novembru prošle godine.
Zbog svega toga postaje sasvim jasno da odgovornima u Republici Srpskoj, očito nije u interesu da „stave na noge“ ovo tijelo i zadaju vjetar u leđa svim nivoima vlasti kako bi se uhvatili u koštac sa višemilionskim kriminalnim slučajevima privatizacije koje su opustošili budžet Republike Srpske.
Dok Komisija od vitalnog interesa za RS mjesecima ništa ne radi, ne organizuje sastanke niti ispituje istražne predmete, članovima se iz budžeta redovno isplaćuje po 1.000 maraka mjesečnih naknada za navodni rad.
To je za CAPITAL potvrdio i sekretar Komisije Milorad Nedimović, koji kaže da članovi i on redovno dobijaju mjesečnu naknadu za rad. Međutim, nije želio da otkriva detalje kada se Komisija posljednji put sastala i da li je uputila inicijativu Vladi RS da riješi goruće pitanje o izboru novog predsjednika.
U ovom začaranom krugu nadležni vruć krompir prebacuju jedni na druge, Vlada RS ćuti i ne daje odgovor na pitanje javnosti do kada će paralizovati rad ovog tijela odugovlačenjem izbora predsjednika Komisije, dok istovremeno predsjednik RS Milorad Dodik ovih dana javno optužuje tužilaštvo i sudstvo da su oni ti koji ne rade svoj posao.
Pitanje nadležnosti za pokretanje istrage o nelegalno sprovedenim privatizacijama je, saznajemo, posljednjih dana top tema u Okružnom tužilaštvu RS koje je nadležno za suzbijanje organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala u RS.
Naime, jedna od opozicionih stranaka je, na javni poziv predsjednika RS Milorada Dodika da „opozicija tužilaštvima dostavi podatke o sumnjivim slučajevima a koji ukazuju na mogućnost korupcije i kriminala“, dostavila Okružnom tužilaštvu pet predmeta za koje smatra da treba provesti istragu. Na listi su između ostalog prodaja hotela „Panorama“, RK „Boska“, preduzeće „Hidrogradnja“, „Oslobođenje – Delta“ i poslovanje „Šume RS“.
Lepiru strpljenje pri kraju – “Ako neće Komisija imamo mi i druge načine”
Na pitanje da prokomentariše kada će ovi slučajevi koji su upućeni Komisiji u februaru biti riješeni, s obzirom da Komisja de fakto ne postoji, Lepir za CAPITAL poručuje kako će sačekati još neko vrijeme da vide da li će se preduzeti nešto po tom pitanju.
„Ukoliko ne dobijemo nikakav odgovor od Komisije, izdaćemo nalog da Odjel za privredni kriminal izvrši provjere kako ne bi ispalo da Okružno tužilaštvo neće da radi, iako je ovo, opet naglašavam, posao Komisije“, zaključuje Lepir.
Na osnovu dosadašnjih rezultata Komisija za reviziju je zapravo prepreka, a ne put do zatvora za one koji su kupili državna preduzeća pod sumnjivim okolnostima.
Javnost još nije upoznata ni sa jednim slučajem koji je završen pravosnažnom presudom, a da je pokrenut na inicijativu Komisije koja je proteklih godina potrošila milione maraka građana RS.
Naknade za nerad
Na račun sekretara i četiri člana Komisje za reviziju privatizacije RS svakog mjeseca se iz Budžeta RS uplaćuje po 1.080 KM, a naknada za predsjednika iznosi 1.250 KM (ali se ne isplaćuje od novembra kada je sa te funkcije otišao Savo Ševaljević).
Biši predsjednik Komisije Savo Ševaljević nije želio da komentariše sadašnje stanje u komisiji, niti da potvrdi ili demantuje da li se odrekao prošlogodišnje naknade, što je ranije tvrdio da će učiniti. Samo je kratko poručio za CAPITAL „kako je za vrijeme obavljanja funkcije, pošteno radio svoj posao“.
Novinar CAPITAL-a: Jelena DESPOTOVIĆ