BANJALUKA, Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske (RS) Milan Grubač smatra da je ekonomsko-socijalna situacija u Srpskoj nakon enormnih poskupljenja gora nego što je bila prije pet mjeseci, te da su preduzeća orijentisana na izvoz u katastrofalnom položaju.
Grubač je u pauzi sjednice Ekonomsko-socijalnog savjeta RS rekao da ne postoji pravi odgovor zašto je došlo do enormnih poskupljenja u zemlji, koja, kako se smatra, ima čvrstu valutu.
“Vlada RS brzo reaguje, ali to je bavljenje posljedicama. Mjere Vlade su nedovoljne da bi bio pokrenut razvoj i da bi se situacija radikalno pomjerila u sferi socijalnih davanja“, smatra Grubač.
Potpredsjednk Vlade RS Jasna Brkić istakla je da je trajno opredjeljenje Vlade da stvara povoljniji ambijent za bolje poslovanje, jer su svjesni da se određenim mjerama samo kratkoročno može poboljšati ekonomsko-socijalni standard građana.
Ona je istakla da je Vlada preduzela aktivnosti na definisanju robnih rezervi, te da će voditi računa da spriječi poremećaje na tržištu i ublažiti udare povećanja cijena određenih grupa proizvoda na standard zaposlenih.
“U narednih mjesec dana obiću ću najveće izvoznike da bismo od njih dobili povratnu informaciju šta je najnužnije da Vlada preduzme da bi podstakla proizvodnju nove vrijednosti”, najavila je Brkićeva i dodala da u RS ima nedovoljno izvoznih preduzeća.
Predsjednik Ekonomsko-socijalnog savjeta RS Mile Ribić rekao je da će u januaru i februaru zbog povećanja cijene električne energije neizbježno doći do novog poskupljenja, te zato treba preduzeti sve mjere da se ubuduće stabilizuju cijene, kako bi se zaštitio dostignuti nivo standarda.
“Cijena rada od 100 KM je neodrživa i tu nešto hitno treba preduzeti”, poručio je Ribić.
On smatra da je neodrživa i postojeća razlika standarda, gledano kroz platu radnika u privredi i svih drugih, kao i da se mora voditi računa kako žive oni koji stvaraju novu vrijednost, jer oni najteže žive i imaju najniže plate.
“Kao direktnoj odbrani od povećanja cijena u RS treba pribjeći formiranju robnih rezervi iz kojih će se u datom momentu moći intervenisati na tržište i ponudom određenih proizvoda uticati da se ne formiraju previsoke cijene”, naglasio je Ribić.
On je dodao da se povećanjem plata, novim zapošljavanjem, investicijama i razvojnim programima od sredstava privatizacije, davanjem pogodnosti poslodavcima koji će zapošljavati nove radnike, te izvozom pod povoljnijim uslovima može uticati na očuvanje standarda.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Boško Tomić podsjetio je da je Vlada RS iz dodatnih sredstava izdvojila 28 miliona KM od čega će šest miliona biti izdvojeno za struju za određeni broj penzionera, lica koja primaju socijalnu pomoć, dječije doplatke i socijalno ugroženih kategorija, a 22 miliona će biti raspoređena za određene socijalne potrebe.
“Vlada je povećala podsticaj za izvoz i izdvojila 15 miliona KM za podsticaj u zapošljavanju u RS”, istakao je Tomić.