SARAJEVO, U Republici Srpskoj trenutno je bolje ekonomsko okruženje nego u Federaciji BiH /FBiH/, a osnovni razlog za to je mnogo povoljnija politika poreza i doprinosa za poslodavce, konstatovano je na današnjem okruglom stolu pod nazivom “Uradimo rez na porez”.
Na ovom skupu, koji je u Sarajevu organizovala koalicija šest nevladinih organizacija, rečeno je da poslodavci u FBiH plaćaju 19,5 odsto više poreza na isplaćenu platu nego u Srpskoj.
Kako je navedeno, poslodavac u FBiH izdvaja oko 690 KM na svaku isplaćenu platu od 1.000 KM, a u RS 495 KM.
Poreska politika u BiH rukovođena je socijalnim potrebama, a ne jačanjem preduzetništva, proizvodnje, odnosno ekonomije u cjelini, istaknuto je na okruglom stolu.
Ukupna poreska stopa u BiH je među najvećima u regionu, čemu najviše doprinosi FBiH.
U analizi koalicije nevladinih organizacija, koja je predstavljena na ovom skupu, BiH, kada je riječ o sistemu oporezivanja, zauzima 142. mjesto na listi 178 zemalja u svijetu, sa tendencijom daljeg opadanja, jer je prošle godine zauzimala 111. mjesto.
“Ovako loša rangiranost BiH rezultat je složenosti formalnog oporezivanja sa 51 plaćanjem godišnje. Na Maldivima porez se plaća samo jednom godišnje, a u Sloveniji, koja je 58. na listi, 22 puta godišnje. Prosječna firma u BiH godišnje potroši 368 časova samo na pripremanju ovih uplata, a u Makedoniji 96 časova”, navodi se u analizi.
Situacija u RS je povoljnija i kada je riječ o stopi nezaposlenosti koja iznosi 25,2 odsto, dok je u FBiH 31,1 odsto.
“Razlozi za to su višestruki, ali neki od osnovnih su povoljniji uslovi poslovanja u prethodnom periodu, te manja socijalna davanja raznim kategorijama”, ističe se u analizi.
U analizi se navodi da trenutna situacija u BiH kada je riječ o porezima i doprinosima koje plaćaju poslodavci onemogućava “zdravo” poslovno okruženje koje bi dovelo do povećanja cjelokupne ekonomske aktivnosti, a time i do smanjenja nezaposlenosti.
Konstatovano je da su preduzeća u FBiH u daleko gorem položaju nego u RS i zato bi FBiH trebalo da uspostavi sistem koji trenutno koristi RS, jer se pokazao kao veoma efikasan u unapređenju poslovnog okruženja.
Potpredsjednik Udruženja “Kupujmo domaće” Dajana Resić izjavila je Srni da je cilj ovog okupljanja da se ukaže da je potrebno poslodavcima smanjiti poreze na plate i doprinose, jer je trenutno poslovno okruženje takvo da ne može doći do otvaranja novih radnih mjesta, a poslodavci zbog nameta ne mogu zapošljavati nove radnike.
Naglašavajući da je u BiH trenutna zakonska regulativa veoma štetna za domaće poslodavce, Resićeva je navela da je namjera da se ovakvim skupovima sa ovom problematikom upoznaju parlamentarci da bi se uključili u njeno rješavanje.