NJUJORK, U fokusu ulagača na Wall Streetu ove će sedmice biti makroekonomski izvještaji, koji će pokazati u kakvoj je formi američka ekonomija, o čemu će idućih mjeseci zavisiti odluka Feda o kamatnim stopama.
Dow Jones porastao je prošle sedmice 2,1 odsto, na 18.127 bodova, dok je S&P 500 skočio 2,7 odsto, na 2.108 bodova, a Nasdaq indeks 3,2 odsto, na 5.026 bodova. Bio je to njihov prvi rast nakon tri sedmice neprestanih gubitaka.
Nasdaq je u petak dostigao novi najviši nivo u 15 godina, pa se sada nalazi samo 22 boda udaljen od rekordnog nivoa, dok S&P 500 indeksu do rekorda nedostaje još 10 bodova.
To se zahvaljuje porukama američke centralne banke da neće biti nestrpljiva po pitanju povećanja kamata. Uz to, čelnici Feda prošle su sedmice oštro smanjili procjene rasta kamata do kraja ove godine s prijašnjih 1,125 na 0,625 odsto, te poručili da je rast ekonomije ‘nešto umjereniji’, dok su prije tri mjeseca tvrdili da ekonomska aktivnost ‘raste solidnim tempom’.
Iz toga su analitičari zaključili da Fed neće već u junu povećati cijenu novca, nego će to, po prvi puta od 2006. godine, učiniti tek u septembru ili oktobru.
No, kako je Fed poručio da će povećanje kamata zavisiti o daljim ekonomskim pokazateljima, ove će sedmice u fokusu ulagača biti makroekonomski izvještaji. Očekuju se podaci o prodaji novih kuća, narudžbama trajnih proizvoda i inflaciji u februaru u SAD-u.
“Svaki podatak koji ukazuje na tempo inflacije i otvaranja radnih mjesta pratiće se vrlo pažljivo. To su pokretači tržišta”, kaže Art Hogan, strateg u kompaniji Wunderlich Securities.
U fokusu ulagača biće i kurs dolara, koji je, zbog ublažene retorike Feda po pitanju povećanja kamata, prošle sedmice znatno pao. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, u petak je potonuo 1,5 odsto, a u cijeloj prošloj sedmici zabilježio je najveći sedmični pad od 2011. godine.
To je ponešto ublažilo strahovanja ulagača od negativnog uticaja snažnog dolara na prihode i zarade američkih multinacionalnih kompanija.
Dolar je u proteklih godinu dana ojačao oko 20 odsto, zbog čega je dosad 50-ak kompanija smanjilo procjene zarade u prvom tromjesečju, a bit će ih i više, pa su očekivanja analitičara u anketi Thomson Reutersa za prvo tromjesečje znatno smanjena.
Na svaku kompaniju koja je dosad najavila povećanje procjena zarade dolazi njih 5,5 koje su smanjile procjene, pokazuje izvještaj Thomson Reutersa. To je najlošiji odnos pozitivnih i negativnih najava od prvog tromjesečja prošle godine.
Ulagače najviše zabrinjava energetski sektor, koji čini oko 8 odsto zarada kompanija iz S&P 500 sektora.
Prošle je sedmice cijena nafte porasla, ali ne zbog smanjenja raskoraka između ponude i potražnje, nego zbog pada kursa dolara, zbog čega su poskupile sve sirovine čije se cijene izražavaju u američkoj valuti.
Neke ulagače brine i to što Amerikanci nisu pojačali svoju potrošnju, uprkos značajnim uštedama na cijeni goriva.
“Oni štede ili smanjuju svoje dugove. Zbog toga su mnogi ulagači nervozni”, kaže Bucky Hellwig, potpredsjednik u fondu BB&T Wealth Management. Hina