BEOGRAD, U 2009. godini u Srbiji je bilo štrajkova, tendera, objavljena je prva revizija budžeta, a deblokiran je i Prelazni sporazum Srbija-EU.
1. Objavljen prvi izvještaj državnih revizora
Krajem novembra Državna revizorska institucija, osnovana u septembru 2007, objavila je prvi izvještaj, a odnosio se na kontrolu završnog računa budžeta za 2008. Taj izvještaj je izazvao brojne reakcije budžetskih korisnika koji su bili obuhvaćeni kontrolom, kao i javnosti, jer su državni revizori utvrdili brojne nepravilnosti u trošenju novca iz državne kase, a najveći dio se odnosio na javne nabavke, sklapanje ugovora o honorarnom radu i troškove reprezentacije.
2. Prelazni sporazum
Evropska unija deblokirala je 7. decembra Prelazni sporazum sa Srbijom jer su vlasti u Beogradu dostigle odgovarajući stepen saradnje s Haškim tribunalom, sprovode ključne evropske reforme i taj sporazum. Srbija je jednostranu primjenu sporazuma, kojim će u roku od šest godina postepeno biti ukinuta ograničenja i carine u trgovini sa EU, počela 30. januara 2009.
3. Sporazum o slobodnoj trgovini sa EFTA
Srbija je 17. decembra potpisala sporazum o slobodnoj trgovini s državama Evropskog udruženja za slobodnu trgovinu, čije su članice Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska. Sporazum će stupiti na snagu u aprilu 2010. i omogućiće bescarinski izvoz srpskih proizvoda na to tržište od 13 milona stanovnika.
4. Kreditni aranžman s MMF-om
Međunarodni monetrani fond u maju Srbiji odobrio kredit za jačanje deviznih rezervi, 2,9 milijardi evra, o kom su Misija MMF-a i Vlada Srbije postigle dogovor u martu. Kreditni aranžman će trajati do aprila 2011.
5. FIAT u Kragujevcu
Proizvodnja FIAT-ovog automobila Punto u kragujevačkoj fabrici Zastava počela je krajem marta i dostigla je 15.000 automobila u 2009. Prema aneksu ugovora FIAT-a i Vlade Srbije, italijanska kompanija uplatila 100 miliona evra kao udio osnivačkog kapitala zajedničkog preduzeća Fijat automobili Srbija, a Vlada Srbije unjeće imovinu, opremu i zgradu Zastave. To će omogućiti početak realizacije investicije od 700 miliona evra u proizvodnju novog modela FIAT-a automobila u Srbiji.
6. Krediti Rusije i Kine
Ruski kredit Srbiji od milijardu dolara dogovorili su predsjednici Srbije i Rusije Boris Tadić i Dmitrij Medvedev tokom posjete ruskog predsjednika Beogradu 20. oktobra. U decembru su završeni pregovori s Rusima o 200 miliona dolara kredita za finansiranje deficita budžeta Srbije, na koji će kamata biti 3,6 odsto godišnje. Preostalih 800 miliona dolara trebalo bi da budu krediti za infrastrukturne projekte. Kina je navela spremnost da Srbiji odobri kredit od 200 miliona evra za infrastrukturne projekte. Od tog iznosa kineska Eksim banka će sa 145 miliona evra finansirati gradnju mosta preko Dunava u Beogradu, od Borče do Zemuna, a projekat će realizovati China Road and Bridge Corporation.
7. Protesti i štrajkovi
Početkom proljeća pokrenuto je više ozbiljno organizovanih lokalnih radničkih protesta i štrajkova u više kompanija. U nekoliko slučajeva bilo je i samopovređivanja radnika u znak protesta. Radnici 1. maja iz Lapova u drugoj polovini godine više puta blokirali međunarodnu prugu Beograd-Bar.
8. Tender za fiksnu telefoniju
Raspisan je tender za drugog operatera fiksne telefonije u Srbiji, kojim bi trebalo da bude ukinut monopol Telekoma Srbije a pet godina nakon zakonskog roka. Konkurs je otvoren 20. novembra 2009. i trajaće do 12. januara 2010. Tendersku dokumentaciju su otkupili operateri mobilne telefonije Telenor Srbija i VIP Mobile, srpsko-američka Konsing grupa i kiparski Kerseyco Trading Limited)
9. Podjela besplatnih akcija
U decembru je najavljen početak podjele besplatnih akcija Naftne indstrije Srbije i akcija iz Privatizacionog registra, a usvojene su izmjene Zakona o podjeli besplatnih akcija javnih preduzeća kojima je omogućeno da se podjele i akcije Telekoma, Aerodroma Nikola Tesla i Elektroprivrede Srbije, iako ta javna preduzeća još nisu privatizovana.
10. Objavljena prodaja Galenike
Agencija za privatizaciju objavila je 15. decembra pretkvalifikacioni tender za prodaju beogradske farmaceutske kompanije Galenika. To je jedino javno preduzeće čiju privatizaciju je Vlada Srbije pokrenula u 2009, a čije akcije treba da dobiju i svi građani Srbije koji su stekli pravo na besplatne akcije. Na osnovu pristuglih ponuda zainteresoavnoh kupaca biće određeno koji dio kapitala Galenike će biti privatizovan.Prema procjenama privatizacionih savjetnika minimalna cijena za 100 odsto kapitala tog preduzeća je 200 miliona evra.