ZAGREB, Ulaskom u Evropsku uniju, Hrvatska izlazi iz Cefta sporazuma o povlašćenim uslovima trgovine na Balkanu. Da bi sačuvale tržite regiona i izbjegle carinu mnoge hrvatske kompanije najavljuju preseljenje proizvodnje.
Za nešto više od mjesec dana Hrvatska postaje 28. članica Evropske unije. Politički to, je, kažu stručnjaci, važno za region jer ohrabruje druge, kada je riječ o otvorenosti Unije za nove članice. U ekonomiji je ključno to što Hrvatska izlazi iz Cefta sporazuma o povlašćenim uslovima trgovine na Balkanu.
“Ako se nastavi demokratizacija i evropeizacija u regionu onda je sadašnja granica tu privremeno da se ne podigne kineski ili berlinski zid već da se cio region u jednom trenutku nađe u situaciji bez granica u kakvoj je šengenska u Evropi, ja mislim da će to biti povratak u neku vrstu normalnosti”, kaže Dejan Jović sa Fakulteta političkih nauka u Zagrebu.
Najviše koristi od ulaska u Uniju ima naravno Hrvatska – do 2020. sljeduje joj 11,5 milijardi evra. Međutim čeka je i bescarinski uvoz evropske robe, standardi Unije i izlazak iz regionalnog Cefta sporazuma.
Ekonomista Vladimir Gligorov smatra da je to veći minus za Hrvatsku nego za druge zemlje, jer će imati veće carine nego prije ulaska u EU.
“Što se situacije na srpskom tržištu tiče izvoz iz Hrvatske će poskupjeti. Računice govore da će se prosječne carine povećati gotovo tri puta”, kaže Jadranka Zenić Zeljković iz Ministarstva trgovine Srbije.
Prema njenim riječima, Srbija bi takođe mogla da pokuša, na određenim tržištima gdje je Hrvatska bila prisutna a gdje će njeni proizvodi poskupjeti, da plasira svoje proizvode.
Da bi sačuvale tržite regiona i izbjegle carinu mnoge hrvatske kompanije najavljuju preseljenje ili širenje proizvodnje prije svega u Bosnu i Hercegovinu koja im je najvažniji uvoznik. Danas