PODGORICA, Ekonomska politika Crne Gore u prvom kvartalu ove godine ostvarena je u granicama očekivanih prognoza, a jedini debalans zabilježen je u spoljnotrgovinskoj razmjeni, gdje je deficit iznosio 236,8 miliona evra ili 70,8 odsto više nego u istom periodu prošle godine.
Crnogorska Vlada je saopštila da je, prema njenim procjenama, do aprila bruto domaći proizvod dostigao 586,6 miliona evra i da je realno veći za 8,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
“Pritom, ohrabruje izuzetan porast turističkog prometa sa 200 480 noćenja i rastom od 47,9 odsto”, rekao je sekretar Sekretarijata za razvoj Crne Gore Dušan Simonović, nakon sjednice Vlade koja je razmatrala Informaciju o ostvarivanju Ekonomske politike za prvi ovogodišnji kvartal.
U prvom kvartalu porastao je broj zaposlenih 5,9 odsto, prosječna zarada uvećana je na 393 evra ili 15,6 odsto u odnosu na isti period prošle godine, a inflacija je iznosila dva odsto.
Prema Simonovićevim riječima, ukupan priliv stranih direktnih investicija u prva dva mjeseca iznosio je 130 miliona evra, odnosno neto investicije su iznosile 71,5 miliona evra.
On je rekao da su dobri rezultati evidentirani i u fiskalnoj politici, kao i da je zabilježen rast budžetskih prihoda što, kako je naveo, ukazuje na visok nivo privredne aktivnosti i dobre perspektive.
Ukupni budžetski prihodi od januara do kraja marta ove godine iznosili su 254,92 miliona evra, dok su izdaci bili 222 miliona.
Socijalni transferi dostigli su 67,8 miliona evra, dok je za bruto plate izdvojeno 64,5 miliona, a za subvencije 3,67 miliona evra.
Ukupne pozajmice iz budžeta u prvom kvartalu su bile 7,14 miliona evra.
“U finansijskom sektoru mjere usporavanja kreditne ekspanzije i smanjenja rizika već na samom početku dale su rezultate, pa je došlo do smanjenja agregatnog bilansa banaka, novčane mase i ukupnih depozita”, dodao je Simonović.
On je saopštio da se posebna pažnja posvećuje politici regionalnog razvoja i da su u pripremi strategija i zakon za tu oblast.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Milutin Simović rekao je da je Vlada danas usvojila Nacionalnu politika upravljanja šumama i šumskim zemljištima, koja je treba da obezbijedi dugoročan razvoj i konkurentnost drvne industrije, kao i šumarske struke i djelatnosti.
“Nacionalna šumarska politika treba da obezbijedi i poboljša dugoročnu produktivnost šumskih ekosistema, kao i održivo ispunjavanje socijalnih, ekonomskih i ekoloških funkcija šuma”, saopštio Simović nakon sjednice Vlade.
On je dodao da šume treba da doprinesu održivom razvoju ruralnih područja, te da je usvojeni dokument dobra osnova za izradu Nacionalnog programa razvoja šumarstva, kao i novog zakona o šumama.