BERLIN, Jens Vajdman, koji je prošle sedmice proslavio prvu godišnjicu na čelu centralne banke Njemačke – Bundesbanke, možda nije najpoznatije lice dužničke krize u evrozoni, ali će u narednih nekoliko godina biti jedan od najvažnijih, objavio je britanski nedjeljnik “Ekonomist” u najnovijem broju.
Budućnost evrozone zavisi od toga kada i kako će “periferne” privrede ponovo početi da bilježe rast, a njihova sposobnost da to ostvare će uveliko zavisiti od toga da li će Vajdman i Bundesbank tolerisati višu stopu inflacije u Njemačkoj, navedeno je u tekstu uglednog konzervativnog ekonomskog časopisa.
“Ekonomist” piše kako je tražiti od jednog guvernera centralne banke da prihvati višu inflaciju, kao da se od kardinala traži da prihvati više grijehova. “Pogotovo u Njemačkoj, gdje je važnost cjenovne stabilnosti duboko ukorjenjena u kolektivnom umu. Uglavnom su Nijemci povodom toga u pravu jer je riskantno tolerisati višu inflaciju, pošto može biti problematično da se ona opet snizi,” konstatovao je list.
Čini se, ipak, da će Nijemci u narednih nekoliko godina morati da žive sa nešto višim potrošačkim cijenama jer tako zahtijevaju i aritmetika inflacije na nivou evrozone, kao i mehanizmi rebalansa rasta u tom bloku.
“Ukoliko se Bundesbank tome bude protivila, zona evra bi mogla da se raspadne,” mišljenja je “Ekonomist.”
Stopa inflacije za čitavu evrozonu trenutno iznosi 2,6 odsto, a za Njemačku 2,1 odsto.
Prosjek inflacije za evrozonu je viši od cilja Evropske centralne banke (ECB) od “blizu ali ispod dva odsto”, ali su faktori koji su to prouzrokovali uglavnom privremeni, odnosno radi se o poskupljenju nafte i povećanju poreza na dodatu vrijednost, što je bio dio plana štednje mnogih zemalja, istakao je autor teksta u “Ekonomistu”.
“Ukoliko se izuzmu ti privremeni faktori, bazni cjenovni pritisci u evrozoni su mnogo niži i vjerovatno i dalje slabe. Stručnjaci Međunarodnog monetarnog fonda očekuju da će sljedeće godine stopa inflacije u zoni evra iznositi tek 1,5 odsto, što je značajno ispod cilja ECB,” navedeno je u časopisu.
Po “Ekonomistu” pad stope inflacije u zoni evra će uglavnom biti posljedica usporenja rasta potrošačkih cijena u perifernim privredama, u kojima će fiskalna štednja i kreditna kriza sniziti plate i cijene.
Budući da te privrede doprinose ukupnom bruto domaćem proizvodu evrozone sa jednom trećinom, ECB će u narednih nekoliko godina ostvariti ciljnu inflaciju od dva odsto samo ukoliko zdrave privrede u okviru bloka (prije svega Njemačka) prihvate relativno višu stopu inflacije, zaključeno je u članku u “Ekonomistu.” Tanjug