SARAJEVO, Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić ocijenio je danas u Zagrebu da je za BiH, kao i za većinu drugih zemalja regiona, ključno pitanje kako se male i otvorene ekonomije mogu braniti od eksternih šokova.
Špirić je, obraćajući se na neformalnom sastanku predsjednika vlada zemalja jugoistočne Evrope, istakao da je s ciljem smanjenja potencijalnih rizika i očuvanja finansijske stabilnosti potrebno razvijati nadzor nad svim segmentima finansijskog sektora, nastaviti sa reformama u socijalnom sektoru i pojačati aktivnosti na privlačenju direktnih stranih investicija.
“Do sada je odgovor fiskalnih vlasti BiH bio stendbaj-aranžman sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/, vrijedan 1,2 milijarde evra, održavanje likvidnosti bankarskog sektora i očuvanje povjerenja u komercijalne banke, jer je kriza pokazala da je floskula `povjerenje se teško stiče a lako gubi` najizraženija u bankarstvu”, rekao je Špirić.
Prema njegovim riječima, strateško opredjeljenje i prioritet BiH je razvijanje regionalne saradnje, s ciljem da zemlje pojedinačno, kao i region u cjelini dodatno napreduju, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.
Špirić je naglasio važnost sličnih skupova u kontekstu regionalne saradnje, koja se “pokazala krucijalnom za prevazilaženje aktuelnih izazova”.
“Ne smije se zanemariti činjenica da u ovom momentu ne postoji veći izazov po globalni mir i stabilnost od trenutne finansijske i ekonomske krize. Ukoliko propustimo priliku da se ovim pitanjem pozabavimo urgentno i na najozbiljni mogući način ona bi mogla imati snažne reperkusije i u socijalnom i u političkom smislu”, upozorio je Špirić.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH je napomenuo da veliki pad u jednoj državi ili regionu, veoma brzo može izazvati ekonomske probleme i kolaps i u drugim zemljama.
Špirić je ukazao na važnost sveobuhvatne analize, kako pojedinačne tako i regionalne, kojom bi bili identifikovani uzroci neravnoteže i put izlaska iz krize, navodi se u saopštenju.
“Jedno je sigurno, novoj ekonomiji su potrebni novi mehanizmi, novi propisi i mnogo veća transparentnost. Transparentnost u međunarodnim i domaćim finansijskim institucijama, uz nove politike prilogađene tako da na bolji način služe i pomažu najmanje razvijenim zemljama i zemljama u razvoju, od presudnog je značaja“, rekao je Špirić.
Ističući značaj izgradnje koridora Pet ce u procesu privredne i saobraćajne integracije srednjoevropskog prostora, Špirić je ukazao na važnost velikih regionalnih projekata na polju iskorištavanja energetskih resursa, te njihovog pozitivnog povratnog efekta na stanje ekonomija zemalja regiona.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH je naglasio da zemlje regiona moraju pokazati mnogo više smisla za saradnju u svim oblastima, prevashodno ekonomiji.
“Plašim se da se dosadašnja saradnja mnogo više zadržala u sferi manifestacionog, a mnogo manje u sferi konkretnog. Takav luksuz sebi ne možemo dopustiti”, zaključio je Špirić.