KARAKAS, Ekonomija Venecuele koja je pred kolapsom, i nedostatak dolara, dovode u pitanje opstanak i domaćih i stranih firmi.
Nekad je Venecuela bila privlačna stranim investitorima, dolazili su i otvarali kompanije. Danas, ekonomija koja je pred kolapsom i nedostatak dolara, dovode u pitanje opstanak i domaćih i stranih firmi. No neki poduzetnici krizu su okrenuli u svoju korist.Nepregledni redovi za hranu, prazne police, hiperinflacija. Ekonomija Venecuele je pred kolapsom. Kompanije se bore za opstanak. No, svako pravilo ima i izuzetak. Ronald Infante zaljubljenik je u motore.
Prije četiri godine u svojoj spavaćoj sobi počeo je dizajnirati motorističke jakne. Sada zapošljava deset ljudi, sirovinu uvozi iz Pakistana, a prodaju širi na tržište SAD-a.
Ideja koja je bila osuđena na propast, ipak je uspjela. Ronald smatra da mu je trenutna situacija u zemlji zapravo pomogla. A kako, tako što se u koštac sa administracijom uhvatio u trenutku kada niko nije želio. Svojom odlučnošću dobio je sve potrebne dozvole.
„Bilo je teško, morao sam se zaista boriti, ali kad sam dobio dozvole cijelo mi se tržište otvorilo. Želio bih pozvati i ostale ljude da budu odlučni i pokušaju“, navodi Ronald Infante, vlasnik kompanije Sequoia Speed.
Problema i dalje ne manjka. Hronični nedostatak dolara tjera ga da novac traži na crnom tržištu, jer bez dolara sirovinu ne može uvesti.
Mnoge velike strane i domaće kompanije nisu se mogle boriti sa tim problemom i stavile su ključ u bravu. Samim tim konkurencija je eliminisana i otvorila su se vrata za male kompanije koje sirovinu kupuju na domaćem tržištu. Primjer je i jedna fabrika odjeće. Jean i njegova supruga startali su prije tri godine i sada zapošljavaju 50 radnika.
“Mi smo zemlja koja je živjela od uvoza. Sada to nije moguće tako da domaća proizvodnja dobija na vrijednosti. Država ima mnogo problema, ali to otvara nove mogućnosti. Ovo je šansa za nas domaće proizvođače“, rekao je Jean Simon, vlasnik tekstilne kompanije.
Uspješne kompanije u toj zemlji zaista je teško naći.
„Uspješne kompanije zaista su izuzetak. Većina ih je uništena zbog inflacije. Radnike teško mogu plaćati, a zbog nedostatka dolara ostale su i bez sirovina iz uvoza. Također, kriminalne grupe nerijetko otimaju vlasnike kompanija zbog ucjene“, javlja reporter Al Jazeere John Holman.
Ekonomisti tvrde da hiperinflacija sve više smanjuje kupovnu moć građana, ali i poduzetnika poput Ronalda, što njihov uspjeh dovodi u pitanje. No, zasad je siguran jer grabi svaku priliku koju može. Al Jazeera