PODGORICA, Crnogorska ekonomija bi, na osnovu projekcija Svjetske banke, trebalo na godišnjem nivou da jača 2,8 procenata do 2019. godine, iako se rast trenutno zasniva na neodrživom modelu koji se oslanja na investicije s javnim finansiranjem i potrošnju.
Iz Svjetske banke su naveli da se, iako pozitivan, srednjoročni izgled Crne Gore suočava sa značajnim rizicima.
“Očekuje se ponovno povećanje spoljne neravnoteže, što će dalje povećati osjetljivost na spoljne šokove. Kada se uspori podsticanje rasta javnim investicijama, usporiće se i sveukupni rast, dalje izlažući Crnu Goru postojećim rizicima”, navedeno je u redovnom ekonomskom izvještaju Banke.
U izvještaju za zapadni Balkan pod nazivom “Brži rast, više radnih mjesta” piše da će Crnoj Gori biti potrebne dodatne mjere za smanjenje potrošnje i povećanje prihoda, iako nedavni program konsolidacije predstavlja dobar pomak.
“Veliki fiskalni deficit i rastući javni dug ukazuju da put javnih finansija nije održiv”, poručili su iz Svjetske banke.
Iz ove banke kažu da su fiskalni deficit i potrebe za finansiranjem u srednjoročnom periodu veliki.
“Za ovu godinu predviđen je deficit od 6,6 odsto bruto domaćeg proizvoda /BDP/, uprkos već usvojenim mjerama konsolidacije koje iznose 3,2 odsto BDP-a”, navedeno je u izvještaju. Srna