SARAJEVO, Ekonomija BiH već duže vrijeme ispašta i trpi zbog odsustva kvalitetnog i otvorenog tripartitnog dijaloga, kao i interaktivne saradnje predstavnika poslovne zajednice, vlasti i sindikata u BiH – izjavio je danas predsjednik Koordinacionog odbora Međunarodnog poslovnog foruma “Perspektive” Mirza Kušljugić.
“U kojoj mjeri su poslovna zajednica i vlasti u BiH spremni da na tržištu djeluju u skladu sa konkurencijskim pravilima, koja će biti uspostavljena po potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između BiH i EU” – zapitao se Kušljugić na otvaranju dvodnevnog Sedmog savjetovanja ekonomista i menadžera BiH pod nazivom “Mjere ekonomske politike za BiH u 2008. godini” na Ilidži kod Sarajeva, čiji je organizator Međunarodni poslovni forum “Perspektive”.
Ističući da je krajnje vrijeme da vlasti i poslovni ljudi u BiH preuzmu punu odgovornost za upravljanje socio-ekonomskim razvojem BiH, on je naglasio da predstojeća tržišna utakmica podrazumijeva ne samo konkurenciju među preduzećima, nego i između lokalnih zajednica, posebno na planu privlačenja stranih invsticija.
Poslanik u Parlamentarnoj skupštini BiH Jerko Ivanković – Lijanović izrazio je nezadovoljstvo činjenicom da je Vlada Federacije BiH /FBiH/ usvojila strategiju razvoja poljoprivrede, koju ni sama ne poštuje, jer je predviđenih šest odsto sredstava namijenjenih za podsticaj poljoprivredne proizvodnje u federalnom Budžetu svela na svega tri odsto, što je, kako je rekao, za oko 10 puta manje od izdvajanja u Hrvatskoj, za istu namjenu.
Predsjednik Samostalnih sindikata FBiH Edhem Biber naglasio je da niko u BiH, a radnici posebno, nisu zadovoljni ekonomskom politikom, za koju je rekao da nije ni definisana na adekvatan način, nego samo u određenim parcijalnim segmentima, i to na entitetskom nivou.
Ni predsjednik Udruženja trgovaca BiH Petar Milanović u svojoj diskusiji nije izrazio ništa više optimizma od svojih prethodnika, već je rekao da “BiH uopšte ne vlada robnim tokovima već duži niz godina”.
“Naša trgovina nije pod kontrolom domaćih nadležnih subjekata, nego je pod jakim uticajem uvoznih lobija” – upozorio je Milanović.
Iako je stručni konsultant u Vladi FBiH Fuad Strik podsjetio da je federalna Vlada za period od 2007. do 2010. godine utvrdila strateške ciljeve kao što su makroekonomska održivost BiH, uspostavljanje jedinstvenog ekonomskog prostora i jedinstvenog tržišta rada, stvaranje energetski pouzdane i infrastrukturno integrisane BiH u ekonomski prostor, kao i rast izvoza i supstitucije uvoza, te socijalna prava, mnogi diskutanti su izrazili sumnju u efikasnu realizaciju ovih ciljeva.
U prilog izraženom skepticizmu ide i činjenica da, iako su bili najavljeni, ovom skupu ne prisustvuju relevantni predstavnici izvršne vlasti na svim nivoima vlasti u BiH.
Oni su, prema riječima organizatora, pravdali svoje izostanke “hitnim i ranije preuzetim obavezama”, ali su to učesnici savjetovanja doživjeli kao “odsustvo i izostanak sagovornika” u diskusiji o izuzetno značajnoj temi.
Savjetovanje završava rad sutra panel diskusijom o prezentovanim mjerama ekonomske politike, usvajanjem zaključaka i preporuka i konferencijom za novinare, a organizator je najavio da se očekuje i učešće federalnog premijera i predsjednika Programskog odbora Međunarodnog poslovnog foruma “Perspektive” Nedžada Brankovića.