BANJALUKA – Preduzeće „Eko toplane“ zatražilo je od Grada Banjaluke novu finansijsku pomoć ovaj put u iznosu od četiri miliona KM ili povećanje cijene grijanja, saznaje CAPITAL.
Ukoliko se zahtjev ovog komunalnog preduzeća odobri izdvajanja aktuelne administracije iz budžeta grada na ime pomoći ovom preduzeću će se uvećati.
Gradski menadžer Bojan Kresojević je rekao da su „Eko toplane“ krajem prošle godine uputile zahtjev za korekciju cijena ili da im se odobri bilo koji drugi mehanizam koji bi im olakšao poslovanje, u iznosu od četiri miliona KM.
„Ne mogu se sjetiti koliko su tražili poskupljenje grijanja, ali oni su izračunali da im za poslovanje nedostaje oko četiri miliona KM i da bi Grad Banjaluka to mogao isplatiti kao neki vid subvencija pomoći“, rekao je za CAPITAL Kresojević.
Kazao je da je Grad u konsultaciji sa „Eko toplanama“ u prijedlog budžeta za 2024. godinu predložio dva miliona KM za rekonstrukciju vrelovoda kako bi na taj način rasteretili poslovanje ovog preduzeća.
„Međutim skupštinska većina to nije prihvatila već je amandmanima skinula ta sredstva. Ponovo ćemo u rebalansu budžeta za ovu godinu ponuditi da se uvrsti ta tačka. Mi smatramo da je to rješenje i da Skupština treba da se izjasni o tome“, kazao je Kresojević ali nije želio da se izjasni o tome kakav je stav Grada po pitanju korekcije cijene grijanja ili davanja nove finansijske podrške “Eko toplanama”.
“Eko toplane”: Odluka je na Gradu Banjaluka
Dodatne informacije o ovoj temi je redakcija CAPITAL-a zatražila je od preduzeća „Eko toplane“ iz kojeg nismo dobili puno detalja.
Rekli su da je ovo preduzeće u obavezi da donese odluku o ekonomskoj cijeni koštanja, a da je nadležni organ za usvajanje te odluke Grad Banjaluka.
„Alternativa ovakvoj korekciji cijena jeste subvencija za nadoknađivanje razlike između odobrene i ekonomske cijene. Način na koji će to pitanje biti riješeno, određuje isključivo Skupština grada Banjaluka – da li u vidu subvencionisanja, korekcije cijene toplotne energije ili kombinacijom subvencije i korekcije cijena“, kazali su u ovom preduzeću.
Tvrde da iz Grada Banjaluka još nisu dobili odgovor na dopis u kojem je tražena korekcija cijena u decembru prošle godine.
„Korekcija cijena, odnosno donošenje odluke o načinu nadoknađivanja ove razlike, neophodna je, prvenstveno zbog znatno povećanih troškova održavanja distributivne mreže, koje „Eko toplane“ nisu u mogućnosti samostalno da snose. Mreža je, ujedno, i najveći problem sistema daljinskog grijanja Banjaluke. Jasno je da je ovakav sistem neodrživ i da ovo privredno društvo na takav način neće biti u mogućnosti dalje da posluje, a samim tim su ugroženi i cijeli sistem daljinskog grijanja i predstojeća grijna sezona“, tvrde u „Eko toplanama“.
Zbog svega navedenog, kažu, „Eko toplane“ razrađuju novi poslovni model koji bi dugoročno riješio problematiku gradskog grijanja u Banjaluci.
Banjaluka već izdvojila miliona na ime pomoći ovom preduzeću
Gradska vlast je u prethodne dvije godine odobrila poskupljenje grijanja u Banjaluci za 19 odsto, a u dva navrata iz budžeta grada im je isplaćeno ukupno sedam miliona KM, kako bi se smanjili negativni efekti rasta troškova poslovanja. Gore navedene informacije pokazuju da je to bilo samo privremeno rješenje te da ime je potrebna nova finansijska pomoć.
Ako se uzme u obzir zadnji zahtjev „Eko toplana“ cifra koju bi Grad Banjaluka u ovom sazivu gradske vlasti izdvojio za te namjene bi mogla narasti na ukupno 11 miliona KM.
Podsjećamo, preduzeće „Eko toplane“ Banjaluka osnovano je 2017. godine.
Grad Banjaluka je za izgradnju nove toplane izdvojio 16,5 miliona KM, kredita Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), dok je ukupna vrijednost investicije iznosila oko 36 miliona KM.
Većinski vlasnik „Eko toplana“ sa 51 odsto učešća je kompanija „IEE technology“ a ostatak je u vlasništvu Grada Banjaluka.
Cilj projekta je bio da se sa jedne strane obezbijedi stabilno snabdijevanje toplotnom energijom korisnika gradskog grijanja. Sa druge strane, novo preduzeće je trebalo biti samoodrživo i da se na taj način zaustave milionska izdvajanja iz grada Banjaluka za funkcionisanje gradskog grijanja. Međutim, očigledno je da taj cilj nije ispunjen, jer je potrebna nova pomoć Grada Banjaluka za rad ovog preduzeća.
CAPITAL: V. Popović
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
A koliko su korisnika otjerali iz svog sistema? Ovo bi bila interesantna statistika…u mojoj zgradi većina nas ima kalorimetre i na mom spratu na kojem su četiri stana samo je jedan stan ostao na gradskom grijanju, a i taj jedan stan se ne grije jer ljudi više ne žive u BL, a ne znam zašto su toliko ludi da plaćaju onaj mjesečni fiksni dio koji se plaća i preko ljeta i zbog kojeg sam se svađao sa njima, kažu mi to je za troškove očitavanja potrošnje, a ja pitam koja potrošnja preko ljeta…i na kraju sam se isključio, pa vi očitavajte! Mislim da je i većina drugih stanara isto to uradila…
3.93KM po kvadratu mesecno, u Bijeljini je 2.75KM ( 30%manje), i u ostalim gradovima je jeftinije, veca mreža bi trebala imati jeftiniju uslugu. Dobit isplacivana a treba ulagati u mrezu. Zima nikad blaza…