SREBRENICA, Vlasnik fabrike peleta “Eko-M” iz Zelenog Jadra kod Srebrenice, Holanđanin Marius de Vilt je sa poslovnim partnerima iz svoje zemlje investirao 200.000 evra za osavremenjavanje proizvodnju i povećanje proizvodnog kapaciteta fabrike.
Imenovan je novi menadžment koji ima zadatak da obezbijedi dovoljne količine sirovine za rad u tri smjene kako bi se postigla produktivnost koja će obezbijediti stabilno poslovanje ove firme.
Ova fabrika, koja je bila u krizi, radila je minimalnim kapacitetom uz povremene prekide proizvodnje i njen dalji rad bio je doveden u pitanje.
“Shvatio sam da samo investiranjem može postati uspješna i profitabilna firma i uz velike teškoće obezbijeđena su /kreditna/ sredstva i kupljene su dvije nove mašine koje omogućavaju osavremenjavanje i veću produktivnost proizvodnje”, rekao je Vilt Srni.
Nabavljena je nova drobilica za drvo većeg profila, te mašina za pakovanje peleta čiji je kapacitet pet tona po satu.
“Sa ovim mašinama fabrika može proizvoditi 2,5 tona peleta za sat vremena, a naš plan je proizvodnja 1.000 tona peleta mjesečno čime bi se svrstali u red većih proizvođača peleta u BiH gdje radi više od 50 sličnih fabrika i u toj konkurenciji treba obezbijediti kvalitetnu sirovinu za proizvodnju”, pojasnio je Vilt.
On kaže da je dosadašnja proizvodnja iznosila 300 tona peleta mjesečno, a da je u ovom mjesecu, nakon instalisanja novih mašina, ostvarena proizvodnja od 125 tona sedmično.
“Vidljiv je napredak i kada se obezbijede dovoljne količine kvalitetne sirovine, odnosno drveta, namjeravamo pokrenuti rad treće smjene, što će uz postojećih 15, zahtijevati zapošljavanje još pet do sedam novih radnika”, najavio je Vilt.
Prema njegovim riječima, uvidio je da su potrebne stručne domaće osobe za obezbjeđenje sirovine i organizovanje proizvodnje i zbog toga je izabran novi menadžment od ljudi sa ovog područja da bi se unaprijedili nabavka i organizacija proizvodnje, te smanjili određeni troškovi.
“Prodaja peleta ide dobro i unaprijed primamo uplate od kupaca koji su se uvjerili u kvalitet naše robe i prihvataju i nešto veće cijene zbog garantovanog kvaliteta, ali nam je za takvu proizvodnju potrebna i kvalitetna sirovina i sa novim menadžmentom očekujemo da ćemo ostvariti planove”, rekao je Vilt, ističući da planiraju obnavljati i uraditi zgrade i krug fabričkog kompleksa, te raditi na smanjenju troškova i zagađenja.
Za razliku od prethodnog vlasnika, koji nije imao ekološku dozvolu za rad, i zbog nekoliko blokada rada preduzeća od mještana zbog velikog emitovanja prašine, Vilt je ugradio propisnu opremu, a nakon još nekih sitnih intervencija bi trebalo biti potpuno eliminisalo emitovanje prašine, čije čestice će se koristiti u proizvodnji.
Ovaj Holanđanin tvrdi da ima obezbijeđeno tržište i da će skoro kompletna proizvodnja peleta biti plasirana na zapadno tržište. Srna