BRISEL, Evropska komisija (EK) je zabranila evropskim bankama da objavljuju analitička istraživanja ruskih banaka kojima su uvedene sankcije, objavljeno je na sajtu EK.
Zabranjeno je pozivanje na analize Sberbanke, VTB, VEB, Gasprombanke i Roseljhozbanke, prenio je Tas.
Kako je ranije objavljeno, krajem jula 2014. godine Evropska unija je uvela prvi paket sektorskih sankcija koje su zatvorile zapadno tržište kapitala za te banke. One su se nakon toga fokusirale na pronalaženje sredstava na unutrašnjem tržištu i počele da traže svoje mjesto u Aziji.
Uvođenje evropskih sankcija nije bilo iznenađenje za banke jer je do tada već bilo na snazi slično ograničenje SAD. Ipak, Evropa je posljednjih desetak godina bila tradicionalno tržište za privlačenje kapitala za ruske emitente koji su polako osvajali Londonsku berzu.
Ruske banke na Zapadu imale su prepoznatljive brendove, čak su počele da osvajaju i evropsko tržište rada sa stanovništvom. Uvođenje sankcija od strane glavnog finansijskog partnera za ruske bankare je postalo više moralni nego komercijalni izazov, konstatuje Tas.
Bilo je potrebno promijeniti čitav obrazac poslovanja, tražiti alternativne izvore kapitala.
Pitanje sankcija je za banke i dalje bolno. Sberbanka, VTB, Gasprombanka, Roseljhozbanka i VEB odbile su da komentarišu godišnje rezultate svog rada i ublažavanje posljedica sankcija.
Sudeći prema podacima finansijske agencije Cbonds, najveće banke kojima su uvedene sankcije čak su uspjele da snize obim dužničkog opterećenja. Sberbanka je na dan 30. jula 2015. imala 19 odsto manji dug nego godinu dana ranije – 13,5 milijardi dolara, Gasprom banka je smanjila dug 28 odsto, na 12,31 milijardi, VEB – 15 odsto, na 17,23. Ukupni dug Roseljhozbanke i VTB smanjen je na 10,51 milijardu, odnosno 15,07 milijardi dolara. Izraženo u rubljama visina duga za vraćanje pokazala je rast zbog devalvacije rublje od 40 odsto. Tanjug