BRISEL, Brojne evropske države protive se projektu jer bi EU bila previše ovisna o ruskom plinu, a Ukrajina ostala izolirana.
Projekat, vrijedan 9,5 milijardi evra, uključuje izgradnju dviju cijevi plinovoda kapaciteta 55 milijardi kubnih metara plina godišnje, iz Rusije u NjemačkuReuters – Ilustracija
Evropska komisija je zatražila od Vijeća Evropske unije mandat za pregovore s Rusijom, za koju smatra kako ne doprinosi energetskim ciljevima EU-a, a kako bi osigurala da plinovod Sjeverni tok 2, bude li izgrađen, funkcionira na transparentan i nediskriminatoran način.
„Stvaranje diversificiranog i konkurentnog tržišta plina prioritet je za energetsku sigurnost i energetsku strategiju EU-a. Kao što smo više puta istakli, Sjeverni tok 2 ne doprinosi ciljevima Energetske unije“, izjavio je potpredsjednik Evropske komisije zadužen za Energetsku uniju Maroš Šefčovič.
„Ako se plinovod ipak izgradi, najmanje što moramo učiniti jest osigurati da on funkcionira na transparentan način i u skladu s temeljnim pravilima EU-a o energetskom tržištu.“
Protestno pismo
U aprilu je konzorcij Nord Stream 2 AG, koga čine Gazprom i evropske energetske kompanije Engie, OMV, Royal Dutch Shell, Uniper i Wintershall, potpisao sporazum o finansiranju projekta plinovoda Sjeverni tok 2.
Projekat, vrijedan 9,5 milijardi evra, uključuje izgradnju dviju cijevi plinovoda ukupnog kapaciteta 55 milijardi kubnih metara plina godišnje, iz Rusije u Njemačku, pod Baltičkim morem.
Više država srednje i sjeverne Evrope vrlo je kritično prema tome projektu jer bi EU previše postala ovisna o ruskom plinu, a Ukrajina, koja je sada najvažnija tranzitna država, ostala bi izolirana.
Još prošle godine u maju, Hrvatska je zajedno sa ostalim državama srednje i istočne Evrope uputila protestno pismo predsjedniku EK Jean-Claudeu Junckeru u kojem se od Komisije traži da ocijeni je li projekt Sjeverni tok 2 u skladu s evropskim energetskim zakonodavstvom i strateškim ciljevima. Aljazeera