ZAGREB, Most koji bi spajao obalu i poluostrvo Pelješac kojim bi se zaobišao prolaz kroz obalski dio BiH kod Neuma ne uklapa se u dugoročnu viziju EU i Evropska investiciona banka (EIB) ga neće finansirati, izjavio je potpredisednik EIB Matijas Kolac Anen, koji je danas u Zagrebu govorio o ulaganjima te banke u Hrvatskoj koja su lani iznosila 511 miliona evra.
“Ulaskom Hrvatske u EU ukinule bi se unutrašnje granične kontrole i postojao bi nesmetani protok ljudi između Hrvatske i članica… Projekt pelješačkog mosta ne uklapa se u dugoročnu viziju EU, odnosno zemlje regiona trebale bi jednog dana da postanu članice EU, pa takvi projekti nemaju smisla” rekao je Kolac Anen, ističući da EIB neće finansirati gradnju pelješkog mosta.
Izjava potpredsjednika EIB udarac je za vladu Jadranke Kosor koja se doskora zalagala za gradnju mosta, dok je glavni pregovarač s EU Vladimir Drobnjak govorio da “pelješki most osigurava kontinuitet šengenskog prostora”, da bi lane priznao da to “ipak nije nužan uslov za pristupanje Hrvatske Uniji”.
“EIB je 2010. u Hrvatskoj sklopila ugovore o finansiranju u rekordnom iznosu od 511 miliona evra, a ukupna vrijednost zajmova EIB-a odobrenih Hrvatskoj od 2001. godine dostigla je 2,4 milijarde evra”, rekao je Kolac Anen.
EIB je najviše uložila preko posredovanih zajmova, u ukupnom iznosu od 888 miliona evra, što je 36 odsto ukupnih plasmana. Istovremeno, u saobraćaj je EIB uložila 831 milion evra ili 35 odsto, a u gradsku i komunalnu infrastrukturu 334 miliona evra ili 14 odsto.
Od posebnih projekata u EIB-u izdvajaju 34 miliona evra za modernizaciju i proširenje hemijske industrije “Dina Petrohemija” i 27 miliona evra za izgradnju poslovnog centra u Splitu.
EIB je lane odobrila zajam od 250 miliona evra Hrvatskoj banci za obnovu i razvoj (HBOR) za finansiranje projekata malih i srednjih preduzetnika i kompanija srednje tržišne kapitalizacije i jedinica lokalne samouprave.
Lane je ta banka obezbijedila i 200 miliona evra za sufinansiranje hrvatskog nacionalnog učešća u sprovođenju projekata koji se finansiraju sredstvima iz pretpristupnih finansijskih instrumenata IPA i ISPA, prenose agencije.