BRISEL, Evropska investiciona banka najavila je da ove godine namjerava da pojačano investira u Turskoj, Srbiji i Hrvatskoj kako bi, kada jednog dana budu primljene u Evropsku uniju, bile što bliže stepenu razvoja ostalih članica.
EIB je nešto kao “kućna banka” EU i tokom prošle godine je odobrila kredite u visini od 79 milijardi evra. Za nju je profit u drugom planu, a ciljevi EU u prvom, pa je zato i ostala pošteđena u svjetskoj finansijskoj krizi, prenosi Dojče vele.
Govoreći o poslovanju banke, njen potpredsjednik Matijas Kolac-Anen je da objasnio da ima tri zadatka: „Prvi je podrška malim i srednjim preduzećima, drugi pomoć ekonomski slabijim regionima u EU i treće pomoć preduzećima da obezbjede stabilnu i dugoročnu proizvodnju“.
Banka je osnovana prije pola vijeka i kada u Evropsku uniju bude primljena nova članica tamo su po pravilu potrebna ulaganja u nove puteve, vodovode, železnicu ili je potreban novac za modernizaciju industrije.
Na taj način Evropska unija nastoji da obezbjedi podjednak stepen razvoja u svim članicama, ističe Dojče vele..
Tako je poslije ujedinjenja Njemačke donesena odluka o ulaganjima do 2013. godine u istočni dio zemlje koji je znatno nerazvijeniji od zapadnog.
“Posljednji veliki projekat iz programa „Ujedinjenje Njemačke“ koji finansiramo jeste novi aerodrom Vili Brant u Berlinu. Ali, klasične investicije su prije u vodovode, kanalizaciju ili postrojenja za preradu otpadnih voda, na primjer u Brandenburgu ili Drezdenu”, izjavio je Kolac-Anen.
Banka prvo provjerava da li takvo postrojenje doprinosi usklađivanju stepena razvoja u EU, a zatim stavlja na raspolaganje jeftin kredit.
“Mi ne potiskujemo lokalne banke iz posla nego, naprotiv, nastojimo da ih angažujemo”, objasnio je Kolac-Anen i dodao da je preduslov za odobravanje kredita da još toliko novca obezbjedi neka lokalna poslovna banka.
Veliki projekti, kao što je na primjer, izgradnja autoputeva u Poljskoj, bili bi neostvarivi bez Evropske investicione banke.
Ona sve više ulaže i u zaštitu klime i Kolac-Anen podsjeća da je prošle godine uložila značajna sredstva u obnovljive vidove energije u Njemačkoj, recimo u postrojenje za solarnu energiju u Brandenburgu.