BUKUREŠT, Rumuniju je zbog teških uslova rada i niskih plata za proteklih pet godina napustilo 11.200 ljekara koji su otišli da rade u inostranstvo.
Predsjednik rumunskog Kolegijuma ljekara Vasile Astarastoaje kaže da je u periodu od 2007. do 2012. na medicinskim fakultetima u Rumuniji specijalizaciju završilo 8.600 ljekara, a u istom periodu na rad van zemlje otišlo je njih 11.200.
Ocijenivši da je to “vrlo zabrinjavajuće”, Astarastoaje je dodao da je zbog “egzodusa ljekara” Rumunija izgubila oko tri milijarde leja (više od 670 miliona evra) koliko je koštalo njihovo školovanje.
Kao glavne razloge zbog kojih ljekari odlaze iz Rumunije Astarastoaje je naveo nedostatak poštovanja prema ljekarskoj profesiji, niske plate, pretjeranu politizaciju zdravstvenog sistema. On je dodao da ljekarima rad otežavaju i tehnološki nedostaci, kao i pomanjkanje ljekova.
U Rumuniji se ne poštuje radna nedjelja utvrđena u EU od 38 radnih sati, uključujući dežurstva, već ljekari rade nedjeljno po 58-60 sati.
Prosječna plata u rumunskom zdravstvenom sistemu je najniža u Evropskoj uniji, niža od prosjeka u privredi. U zemljama članicama Evropske unije ljekari zarađuju minimum tri prosječne plate u privredi, a specijalisti mnogo više. Beta