SARAJEVO – BiH i region imaju istorijsku šansu da, zbog poremećaja globalnih lanaca snabdijevanja, zauzmu mjesto prethodnih dobavljača, izjavio je danas u Sarajevu predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Ahmet Egrlić.
Egrlić je naveo da BiH i region mogu zauzeti značajniju poziciju u generalnom lancu snabdijevanja, koji se pomjeraju sa istoka prema Evropi, te pojasnio da je prednost BiH blizina, tradicija, znanje i vještine koje imaju njeni stručni kadrovi
Na prezentaciji studije “Potencijal zapadnog Balkana za privlačenje stranih investicija u post kovid periodu”, Egrlić je rekao da je studija pokazala sve prednosti i nedostatke BiH i regiona, odnosno potrebe privrednika.
“Pozicija BiH u ovoj studiji nije toliko loša, ali ima puno prostora za unapređenje poslovnog ambijenta, poput razvoja infrastrukture, potrebe za političkom stabilnošću, izgradnje prohodnijeg administrativnog sistema”, istakao je Egrlić.
Prema njegovim riječima, privreda u BiH radi “sizifov posao”, odnosno bori se, zauzima svoje mjesto na svjetskom i tržištu EU, ali, nažalost, političe poruke koje se mogu čuti u zemlji i nesigurnost koja vlada u regionu otežava posao ekonomiji BiH.
“U tom smislu bojim se da nećemo iskoristiti šansu koja nam se pružila, a ovakve prilike se rijetko pružaju”, istakao je Egrlić.
Direktor Agencije za upapređenje stranih investicija u BiH /FIPA/ Milica Marković rekla je da su investitori i dalje zainteresovani za ulaganje u BiH, kao i da mnogi strani investitori razmišljaju o premještanju proizvodnih pogona u zemlje zapadnog Balkana, gdje BiH može imati i te kakvu šansu, u smislu da će oni izvršiti realokaciju proizvodnih pogona zbog smanjenja troškova.
“Naša prilika i šansa je velika, tako da u toku naredne godine moramo poraditi na tome da svi oni koji se sada predomišljaju o realoakciji, da se potrudimo i da ih privučemo da pređu u BiH”, istakla je Markovićeva.
Ona je navela da se svi strani investitori koji već rade u BiH u 80 odsto slučajeva odlučuju na reinvestiranje, te ponovila da su u prvom polugodištu strane ivesticije iznosile oko 730 miliona KM, kao i da je u većini slučajeva riječ o reinvesticijama.
“Bolje je kada dolazi nov i svjež kapital u BiH, ali i ovaj podatak govori da su investitori zadovoljni uslovima i da žele da nastave sa svojim aktivnostima”, rekla je direktor FIPA.
Markovićeva je upozorila da nestabilna politička situacija u BiH ne daje pozitivnu poruku stranim investitorima, te dodala da je njima ipak najbitnija ekonomska računica.
Regionalni koordinator za Projekat komorskog partnerstva za zapadni Balkan David Pigacki rekao je da je ova studija ukazala na značajan potencijal, kako se i očekivalo, te istakao da je ipak na prvom mjestu politička stabilnost i mir.
Prema njegovim riječima, region treba da “pruži ruku” potencijalnim investitorima, posebno u smislu povoljnijeg poslovnog ambijenta.
Studiju su zajedno uradili predstavnici svih šest komora regiona, sa Bečkim ekonomskim institutom, uz podršku Vlade NJemačke, a u njoj su učestvovali i anketirani privrednici iz inostranstva, domaći privrednici i institucije, sa ciljem sagledavanja iz svih uglova stanja u BiH i zemljama zapadnog Balkana. Srna