BEOGRAD – Energetska kompanija EFT ostvarila je u prošloj godini rekordan promet od 800 miliona evra i isporučila 15.000 gigavat-časova električne energije, izjavio je predsjednik te grupacije Vuk Hamović.
Time se EFT učvrstio na poziciji lidera trgovine električnom energijom u jugoistočnoj i centralnoj Evropi, kazao je on.
Hamović je naveo da je EFT, čije je sjedište u Londonu, bio prisutan u 18 zemalja i da je 65 odsto poslovanja realizovao na tržištu Evropske unije.
“EFT danas raspolaže s više energije od većine elektroprivreda u regionu, što je omogućilo da bude među vodećim učesnicima na austrijskoj berzi struje, ali i najveći snabdjevač Grčke, Mađarske, Slovenije, Hrvatske, Crne Gore, Makedonije i Albanije”, istakao je on.
Tržište električne energije u regionu nastavilo je da se razvija, naveo je Hamović naglašavajući da je u regionu aktivno dvadesetak trgovaca strujom, a za dolazak se ozbiljno pripremaju i najveće energetske kompanije sa Zapada i iz Rusije.
On je rekao da bi ove godine trebalo da započne i realizacija jednog velikog projekta u Makedoniji, a razmatra se još nekoliko potencijalnih investicija u BiH, Crnoj Gori i Rumuniji.
Hamović je ocijenio da se u Srbiji monopol “Elektroprivrede Srbije” čuva pogrešnom cjenovnom politikom, iz kratkoročnih političkih razloga, što će građane i državu dugoročno koštati mnogo više.
Najsiromašniji građani i insitucije poput bolnica i škola, naveo je, moraju se zaštititi subvencioniranim cijenama struje, ali ne postoji nijedan razlog da se omogućava ekstra zarada željezarama, cementarama, buticima i kafićima. Predsjednik EFT grupacije je ocijenio da zbog toga srpska energetika stagnira.
“U Srbiji nije izgrađena nijedna elektrana 30 godina, a po svoj prilici, i pored učestalih pompeznih najava, neće ni u sljedećih deset”, istakao je Hamović.
Četvrtina tržišta BiH u TE Stanari
Vuk Hamović je rekao da je EFT do sada realizovao više od 50 miliona evra investicija i da je najveći strani investitor u energetskom sektoru BiH. “Ukupna vrijednost najvažnijeg projekta, izgradnje termoelektrane Stanari kod Doboja, premašiće 800 miliona evra”, kazao je Hamović.
Prva faza projekta, istakao je, uspješno je privedena kraju, a od 2013. godine TE Stanari će pokrivati oko jedne četvrtine ukupne proizvodnje struje u BiH. Beta