BANJALUKA, Zakon o ribarstvu ima za cilj planiranje, efikasno upravljanje i unapređivanje ribljeg fonda i očuvanje biodiverziteta u ribolovnim vodama, održivo korišćenje ribljeg fonda i poštovanje etike ribolova.
Osim toga, ciljevi su i planiranje, unapređivanje i nadzor uzgoja mlađi za poribljavanje ribolovnih voda, razvoj ribarstva i akvakulture i podsticanje privredne, ekološke i socijalne djelatnosti, kao i jačanje razvoja i konkurentnosti preduzeća iz oblasti ribarstva.
Razlozi za donošenje novog zakona ogledaju se u tome što trenutni propisi, koji regulišu oblast ribarstva, ne doprinose u dovoljnoj mjeri efikasnom upravljanju, odnosno, zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda u ribolovnim vodama.
Zakonom je definisano donošenje Ribarske osnove za teritoriju Republike Srpske, kao stručne studije koja obezbjeđuje dugoročnu politiku upravljanja u ribarstvu, a radi unapređivanja i razvoja ribolovnih resursa.
Ovaj dokument donosi se na period od 20 godina, a, između ostalog,sadrži procjenu stanja ribljeg fonda po vrstama i kategorijama, ciljeve i politike za zaštitu i održivo korišćenje ribljeg fonda, zadatke i mjere za postizanje ciljeva i politika, namjenu korišćenja ribolovnih voda na bazi prirodnih i drugih mogućnosti, te granice i površine ribarskih područja, ribolovnih zona, ribarskih revira i prirodnih staništa.
U Republici Srpskoj utvrđena su 53 ribarska područja, koja su u administrativnim granicama opština.
Prema Zakonu o ribarstvu, koji će se pred poslanicima parlamenta Srpske naći iduće sedmice, ribolov je podijeljen na privredni, sportski i privredno-sportski ribolov.
Prošle godine, u Srpskoj su prodate četiri dozvole za privredni ribolov, a godišnja dozvola košta 700 KM.
Privredni ribolov može se obavljati samo na području rijeke Save od državne granice sa Republikom Hrvatskom do državne granice sa Republikom Srbijom, prema državnoj granici, upravno na maticu toka od obale do obale, odnosno do glavnih odbrambenih nasipa.
Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u Republici Srpskoj se 32 subjekta bave akvakulturom, odnosno proizvodnjom i uzgojem riba, mlađi, oplođene ikre i drugih vodenih organizama u ribnjacima i kavezima, a od toga je devet objekata namjenjeno za uzgoj ciprinida i 17 za uzgoj salmonida.
Zakonom je propisano da je na ribolovnoj vodi, na kojoj se uzgaja riba u kavezima ili ribnjaku, zabranjeno loviti ribu i obavljati druge radnje koje mogu ometati obavljanje djelatnosti akvakulture na udaljenosti manjoj od 50 metara od granica kaveza ili vodene površine ribnjaka.
Predviđeno je niz mjera koje se preduzimaju radi očuvanja i osiguranja uslova za održivo i dugoročno korišćenje ribljeg fonda i staništa, kao što su organizovanje ribočuvarske službe, utvrđivanje ribarskih revira i posebnih staništa, te poribljavanjem, zabranama, ograničavanjem i sanacionim ribolovom i drugim mjerama koje doprinose zaštiti i unapređivanju ribljeg fonda u ribolovnim vodama.
U Republici Srpskoj je do sada doneseno jedno rješenje o proglašenju posebnog revira, odnosno dijela ribolovne zone sa dobro očuvanim ribljim fondom i eko-sistemom.
Za kršenje odredbi ovog zakona biće kažnjeno privredno društvo, korisnik ribolovne zone i koncesionar novčanom kaznom, koja se u zavisnosti od prekršaja, kreće od 5.000 maraka do 15.000 KM, a odgovorno lice u privrednom društvu, odnosno kod korisnika ribolovne zone ili koncesionara kaznom od 400 KM do 1.200 KM, dok će kaznom od 1.000 do 3.000 maraka biti kažnjen preduzetnik.
Kazne za fizičko lice kreću se od 300 KM do 9.000 maraka, a za Sportsko-ribolovni savez Srpske od 1.000 do 3.000 KM.
Upravni nadzor nad sprovođenjem ovog zakona i propisa donesenih na osnovu njega vrši Ministarstvo, a inspekcijski nadzor vrši Inspektorat.
Vlada Republike Srpske je obavezna da, u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovog zakona, donese Odluku o utvrđivanju ribarskih područja i ribolovnih zona, Odluku o visini i načinu plaćanja naknade za korišćenje ribolovne zone, obavljanje privrednog ribolova i visini naknade za dozvole i Ribarsku osnovu Republike Srpske.
Stupanjem na snagu ovog zakona prestaje da važi Zakon o ribarstvu koji je donesen 2009. godine. Srna