BRISEL/LUKSEMBURG, Škotskoj su otvorena vrata za članstvo u Evropskoj asocijaciji za slobodnu trgovinu /EFTA/, ukoliko se 2014. godine na referendumu odluči za nezavisnost, a ne bude primljena u članstvo EU, rekao je portparol EFTE Tore Groningsater.
On je rekao da Škotska može da podnese zahtjev za prijem, ali da je pitanje da li bi ostale države EFTE – Švajcarska, Lihtenštajn, Norveška i Island – bile saglasne sa povećanjem broja članica.
Lideri Škotske nacionalne partije /SNP/, vodeće političke snage koja se zalaže za nezavisnost Škotske, Gordon Vilson i Džim Silars izjavili su ranije da će Škotska možda biti primorana da traži alternativna rješenja članstvu u EU, kao što je EFTA.
EFTA je slobodna trgovinska organizacija koja funkcioniše paralelno sa EU, sa kojom je blisko povezana.
Ova organizacija je osnovana 1960. godine kao ekonomski blok država koje nisu mogle ili nisu željele da uđu u članstvo tadašnje Evropske ekonomske zajednice.
Poslanica Laburističke partije, druge po snazi političke stranke u Škotskoj, Patriša Ferguson izjavila je da je dužnost SNP-a da bude poštena prema Škotlanđanima i jasno kaže kako bi nezavisna Škotska trebalo da izgleda.
Škotska je počela naglo da se razvija nakon što su 70-tih godina prošlog vijeka u Sjevernom moru otkrivene velike zalihe nafte i gasa.
Škotska je, uz Norvešku, najveći evropski proizvođač i izvoznik sirove nafte i gasa, a prosječni bruto domaći proizvod po stanovniku je za oko 20 odsto veći od britanskog.
Škotska je referendum o nezavisnosti najavila za jesen 2014. godine, mada još nije jasno kako bi trebalo da se odvija proces osamostaljenja i da li bi ova država ostala dio EU ili bi morala da prolazi kroz pristupni proces.