FRANKFURT – Deutsche bank će od naredne godine morati da ima veći kapital za svoje poslovanje. Bankarski nadzornici Evropske centralne banke (ECB) zahtijevali su od najveće njemačke kreditne institucije veće rezerve kapitala, proizlazi iz saopštenja banke.
Od januara banka će održavati odnos osnovnog kapitala u razmjeri od 11,32 odsto svoje aktive ponderisane rizikom. U tekućoj godini iznosio je 11,18 odsto, piše Mina, pozivajući se na SEEbiz.
Veličina ovog zaštitnog sloja kapitala je važna jer banke smiju slobodno da isplaćuju dividende, bonuse i kamate na obveznice slične deoničkom kapitalu (AT1 obveznice) samo ako prelaze taj prag. To je slučaj u Deutsche banci. Mjereno u odnosu na njihov racio osnovnog kapitala prvog reda od septembra, njihova je kapitalizacija viša 2,47 procentna poena.
Međutim, opseg za takve raspodjele manji je u Deutsche banci nego u nekim konkurentima: u Commerzbank, razlika između zahtijeva ECB i poslednjeg prijavljenog odnosa osnovnog kapitala iznosi 4,51 procentni bod. Kod ING je to 3,43 procentna poena, a kod Unicredita 5,86 procenata.
Odlučujući faktor za povećanje kapitalnih zahtijeva za Deutsche banku bio je pojedinačni kapitalni zaštitni sloj koji ECB postavlja za svaku instituciju. Uz njegovu pomoć supervizori banaka procjenjuju specifični profil rizika banke. Za koeficijent kapitala Tier 1 običnog kapitala Deutsche banke, taj zaštitni sloj se povećao s 1,49 na 1,63 procentna poena.
Drugačija je situacija u Commerzbank, gdje bankarski nadzor ECB nije ništa promijenio u odnosu na dosadašnju praksu. Pojedinačni zaštitni sloj kapitala stoga ostaje na 1,27 procentnih bodova, a Commerzbank zahtijeva odnos osnovnog kapitala od 10,32 odsto, kao i prethodne godine.
Situacija je drugačija za veliku italijansku banku Unicredit: od sledeće godine zahtijevaće se odnos osnovnog kapitala od 10,27 odsto aktive ponderisane rizikom, nakon 10,03 odsto u prethodnoj godini. Biznis.rs