FRANKFURT – Pijero Ćipolone iz Evropske centralne banke (ECB) otkriva kako američki uticaj na stablecoinove ubrzava evropske planove, ali strahovi od gubitka depozita i trgovinskih ratova ostavljaju neka pitanja bez odgovora.
Evropska centralna banka (ECB) nada se da će plan američkog predsjednika Donalda Trampa da podrži tržišta kriptovaluta, uključujući stablecoinove vezane uz američki dolar, pomoći ubrzanju stvaranja zakonodavnog okvira za uspostavljanje digitalnog eura, izjavio je Pijero Ćipolone, član uprave ECB-a, u razgovoru za Rojters.
ECB je predstavila svoju digitalnu valutu, koja je zamišljena kao elektronsko sredstvo plaćanja koje ne zavisi od dominantnih američkih pružatelja usluga poput Visa i PayPala, prenosi Poslovni dnevnik.
Ćipolone je istakao da će Trampova podrška stablecoinovima, kriptovalutama koje većinom održavaju stabilnu vrijednost vezanu uz američki dolar, odnosno stvaranju još jednog alata za plaćanje koji dolazi iz SAD, pogurati procese uspostavljanja digitalnog evra.
Evropska komisija je u junu 2023. godine predložila propise o digitalnom evru, ali do sada nije bilo većih pomaka zbog skepticizma dijela zakonodavaca i bankara.
Ćipolone se nada da će Evropski parlament i Vijeće Evropske unije završiti rad na zakonodavstvu o digitalnom evru prije ljeta, što bi otvorilo put za pregovore s Komisijom. To bi ostavilo dovoljno vremena da novi propisi budu finalizovani do novembra, kada bi se donijela odluka o tome hoće li ECB pokrenuti digitalnu valutu.
„Procesi su složeni i na stolu je mnogo toga“, rekao je Ćipolone. „Naravno, što prije to bolje, ali u potpunosti razumijemo njihove potrebe“.
Strah od trgovinskog rata stvorio je nervozu među ulagačima i izazvao pad na finansijskim tržištima. Upitan o vremenskom okviru, evropski zastupnik Markus Ferber izjavio je da bi Parlament mogao najkasnije do ljeta da ima izvještaj o ovom pitanju.
Stablecoinovi, poput fondova novčanih tržišta, omogućavaju izloženost kratkoročnim kamatnim stopama u službenoj valuti, ali se također mogu koristiti za plaćanja. Ćipolone je upozorio da širenje američkih stablecoinova kao sredstva za plaćanje prijeti premještanjem depozita iz evropskih banaka.
„Ako ljudi u Evropi počnu da koriste stablecoinove za plaćanje, s obzirom na to da je većina njih američka i vezana uz dolar, premještat će svoje depozite iz Evrope u Sjedinjene Države“, rekao je Ćipolone.
Banke strahuju da bi digitalni evro mogao isprazniti njihove kase jer bi korisnici premjestili dio svog novca u sigurnost novčanika za koji garantuje ECB. Kako bi umirila ove brige, ECB je najavila da bi iznos držanja digitalnog evra mogao biti ograničen na nekoliko hiljada eura bez kamata.
Nigerija, Jamajka i Bahami već su pokrenuli digitalne valute centralnih banaka (CBDC), a još 44 zemlje, uključujući Rusiju, Kinu, Australiju i Brazil, sprovode pilot projekte, navodi think tank Atlantic Council. Suprotno tome, Tramp je zabranio Američkoj centralnoj banci (Federal Reserve) izdavanje vlastite valute. Bankar.me