BRISEL, Hiljadu milijardi evra bi uskoro moglo biti malo za uzdrmanu ekonomiju Evrope, prema ocijeni analitičara japanske finansijske grupacije Nomura.
Naime, analitičari već pričaju o vremenu i načinu na koji će Evropska centralna banka proširiti program monetarnih podsticaja vrijedan 1,1 bilion evra, koji je na snazi proteklih šest mjeseci i koji je uveden sa ciljem da pomogne privredni oporavak evrozone od 19 članova.
Predsjednik ECB-a Mario Dragi će vjerovatno već ove sedmice, najaviti mogućnost da se uveća paket podsticaja za podizanje tvrdoglavo niske inflacije u evrozoni.
Analitičari vjeruju i da bi takav potez trebalo da ograniči potencijalnu štetu koju mogu izazvati ekonomske poteškoće u Kini.
Iako se bilježi rast kreditiranja, evropske banke nisu odrešile kesu, u onoj mjeri koju su očekivale evropske monetarne vlasti, kada su pokrenule program kvantitativnog labavljenja. Kreditiranje privrede veće je za 0, 2 odsto.
“Banke nisu odrešile kesu u mjeri koju je priželjkivala Evropska centralna banka, i mislim da je potrebno da se promjene brojni parametri da bismo rekli da program monetarnog labavljenja zaista daje željene rezultate”, kaže ekonomista Piter Dikson.
Evorpsku centralnu banku muči još jedan problem- niska inflacija, koja kao da ne može da se pomjeri sa 0,2 odsto, a koju na toj stopi drže pad cijena nafte i usporavanje globalne ekonoimije. Iako podaci ne djeluju ohrabrujuće, neke ekonomje evrozone se oporavljaju. Španska raste najbržim tempom od 2007.
Analitičari upozoravaju da i taj podatak ima jedno “ali”: Oporavak je zasnovan na povećanju lične potrošnje.
“Brzo povećanje potrošnje ne mora da bude i najbolji recept ka izlasku iz krize – u Španiji vidimo rezultate mjera koje je preduzela vlada, a kojima je dodatni vjetar u leđa dao paket podsticaja Evropske centralne banke”, kaže Dikson.
U okviru programa podsticaja ECB će do septembra 2016. godine mjesečno otkupljivati vladine i korporativne obveznice vrijedne 60 milijardi evra.
Putem tog programa, nazvanog kvantitativno labavljenje, upumpava se svjež novac u privredu, s ciljem podizanja stope inflacije. Stručnjaci, međutim, smatraju da su efekti tih mjera i dalje nejasni, i da je oporavak evrozone, uprkos niskim cijenama nafte, slabom evru i dalje slab. Reuters