BRISEL, Evropska centralna banka /ECB/ postaće jedinstven regulator banaka evrozone, a finansijske organizacije koje ne budu slušale njene instrukcije biće ili kažnjene ili zatvorene – stoji u nacrtu zakona koji je predstavila Evropska komisija.
Centralizacija vlasti, prema mišljenju šefa Evropske komisije Žozea Manuela Baroza, optimalna je u borbi protiv krize. Ključno za ovu centralizaciju biće davanje novih ovlaštenja ECB.
Neki eskperti smatraju da takav potez može kratkoročno da poboljša ekonomsku situaciju u Evropi.
Stvaranje jedinstvenog regulatora – to je baza za strukturu evropskog stabilizacionog fonda, koja će direktno kreditirati banke.
U principu, smatraju stručnjaci, može se reći da je Evropa napravila dovoljno pouzdan sistem stabilnosti.
Ipak, ne smatraju svi da će moguća nova ovlaštenja ECB-a biti uspješna zaštita od krize.
Jedan broj stručnjaka vjeruje da bi duplo korisnija za Evropu bila unifikacija poresko-budžetske politike.
Kriza je izazvana velikim deficitima, dugovima pojedinačnih zemalja evrozone i mora se obratiti pažnja na fiskalnu politiku.
Neophodno je imati federalnu strukturu, u kojoj bi učestvovao jedinstveni organ, koji bi odgovarao za poresko-budžetnu politiku -saglasni su eksperti.
Da bi ECB proširila svoja punomoćja, prijedlog Evropske komisije moraju da odobre sve zemlje koje ulaze u sastav EU. Međutim, sasvim je jasno da će neke sigurno biti protiv.
Proces predaje dijela državnog suvereniteta zarad centralizacije uvijek je bolan proces.
Protiv inicijative Evropske komisije može da istupi i Velika Britanija.
Na primjer, Ujedinjeno kraljevstvo ne ulazi u evrozonu, iako su britanske banke u znatnoj mjeri prisutne na tržištu EU, a to znači da djelimično potpadaju pod jurisdikciju Centralne banke.