BEOGRAD, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) uložiće ove godine u Srbiju 300 miliona evra kroz dvadesetak projekata, izjavio je direktor te međunarodne finansijske institucije za Srbiju Mateo Patrone, ističući da je veoma zadovoljan načinom na koji se sredstva EBRD koriste u Srbiji.
Patrone je naglasio da će najveći dio sredstava biti uložen u transportnu i lokalnu infrastrukturu, poljoprivredu, prerađivački sektor i građevinarstvo, i da će otprilike polovina sredstava biti usmjerena ka javnom, a polovina ka privatnom sektoru.
“Kada govorimo o broju finansiranih projekata, više od tri četvrtine biće u privatnom sektoru, jer su tamo zajmovi obično manji”, precizirao je on.
Patrone je najavio da će trend u narednim godinama biti da sve veći dio sredstava ide u privatni sektor, a kada se pogleda dosadašnji portfolio EBRD u Srbiji, krediti su uglavnom bili namijenjeni javnom sektoru i za to su, kako je naveo, postojali dobri razlozi.
“Međutim, već prošle godine veći dio sredstava EBRD otišao je privatnom sektoru – oko 58 odsto investicija”, precizirao je on.
Prema strateškom planu EBRD za region centralne i jugoistočne Evrope, u naredne dvije godine biće uloženo 2,5 do tri milijarde evra, a Srbija će dobiti oko četvrtine tih sredstava, naveo je Patrone. On je precizirao da u jugoistočnoj Evropi najviše investicija te banke odlazi u Rumuniju, a Srbija je na drugom mjestu sa neznatno nižim nivoom ulaganja.
Izražavajući zadovoljstvo načinom na koji se sredstva EBRD koriste u Srbiji, on je kao primjer naveo saradnju sa privatnim sektorom i partnerstvo uspostavljeno sa brojnim kompanijama, kao što su Viktorija grupa, MK grupa, Beohemija, Forma ideale i druge.
“Što se tiče javnog sektora, nije uobičajeno da EBRD toliko investira u javni sektor neke zemlje, ali za to postoji dobar razlog – prepoznali smo potrebe Srbije da razvija infrastrukturu, kao neophodan preduslov za unapređenje poslovnog okruženja, i nije tajna da bismo i mi i vlada voljeli da vidimo bržu realizaciju projekata koje finansiramo u toj oblasti”, naveo je Patrone.
Prema njegovim riječima, to bi podrazumijevalo brže sprovođenje tenderskih procedura i bržu reorganizaciju javnih preduzeća kojima EBRD daje sredstva. Tanjug