BEOGRAD, Srpska privreda će možda u nekom dijelu godine biti u recesiji, ali se na godišnjem nivou ipak očekuje rast uprkos recesiji u velikom dijelu svijeta, ocjenjuje EBRD. “U Srbiji prosto i dalje postoji visok nivo domaće tražnje, ali i rast izvoza”, kazao je glavni ekonomista Evropske banke za obnovu i razvoj Erik Berglof. On je kazao da će problemi biti otežani izvoz i pad direktnih stranih investicija, kojih je manje u cijelom regionu.
Kako je prenio Bi-Bi-Si, Berglof je pozdravio paket za podsticaj privredi koji je vlada Srbije usvojila uprkos striktnim ograničenjima javne potrošnje na koja se obavezala u pregovorima sa Međunarodnim monetarnim fondom.
Na pitanje o razlozima pada vrijednosti dinara, on je kazao da su “sve valute u regionu pod pritiskom”. “To je odraz pada tražnje na globalnom nivou i pritiska na finansijski sistem u regionu. Posledica je pad valuta”, kazao je on.
Berglof je kazao da finansijska tržišta vjeruju da privrede zemalja regiona u ovoj godini neće dobro proći i da zato prodaju balkanske valute.
On je ocijenio da razvijene zemlje ne smiju zabranjivati svojim bankama da ulažu u ogranke u Srbiji i drugim balkanskim zemljama. “Izjave vladinih predstavnika da neće dozvoliti svojim bankama da sredstva šalju u podružnice u drugim zemljama su veoma opasne”, kazao je Berglof.
Guverner Centralne banke Grčke upozorio je juče grčke komercijalne banke da sredstva iz vladinog paketa pomoći vrijednog 28 milijardi evra ne šalju u filijale na Balkanu, prenio je Fajnenšl tajms.
Berglof je istakao da su investicije stranih banaka veoma važne za Srbiju “posebno zbog toga što su druge vrste investicija i izvori kredita u regionu presušili”.
On je kazao da bi zabrana takve finansijske podrske podružnica ne samo grčkih banaka, već i banaka drugih zemalja, imala “katastrofalne posljedice” po Srbiju i da se takav scenario mora izbjeći po svaku cijenu.
Evropska banka za osnovu i razvoj je 27. januara snizila prognozu privrednog rasta za Srbiju u 2009. sa tri na dva procenta, a glavni ekonomista te finasijske instutucije Erik Berglof je rekao da su te prognoze “zasnovane na tome da će investicije stranih banaka postojati i ubuduće”. B92