BANJALUKA, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) smanjila je prognozu ekonomskog rasta u BiH za ovu godinu sa januarskih 0,5 odsto na aktuelnih 0,4 odsto.
Uprkos tome, EBRD i dalje ima optimističniju projekciju od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koji je prošlog mjeseca procijenio da BiH u 2012. godini uopšte neće imati privredni rast (nula odsto), odnosno da se nalazi u stanju stagnacije.
U izvještaju EBRD-a navodi se da je bh. ekonomija u posljednjih nekoliko godina bila relativno stabilna, domaća potrošnja ostala smanjena, u najvećoj mjeri zbog mjera fiskalne štednje i pada doznaka iz inostranstva. “Kratkoročno zemlja bi mogla profitirati od nastavka jake potražnje za određenim izvoznim proizvodima kao što su metali i drvo (oblovina), što bi moglo kompenzovati slabosti u ostalim dijelovima ekonomije. Formiranje vlade na državnom nivou, kao i usvajanje budžeta za 2011. i 2012. pomoglo je u omogućavanju obnavljanja finansiranja. Ipak pad u evrozoni, glavnom trgovačkom partneru BiH, nastaviće da prijeti ekonomskom ishodu zemlje”, ističu u EBRD-u.
Ipak, najmanji ovogodišnji privredni rast u regionu jugoistočne Evrope projektuju Srbiji, od svega 0,1 odsto, dok je Crnoj Gori najdrastičnije oborena prognoza sa 1,9 odsto na 0,4 odsto. EBRD je Hrvatskoj i Sloveniji, koje svrstava u srednjoevropski region, ove godine prognozirao ekonomski pad od 0,6, odnosno čak dva odsto.
Za iduću godinu EBRD procjenjuje da će BiH ostvariti blagi ekonomski rast od 0,6 odsto, što će, ipak, biti najmanji napredak u odnosu na druge zemlje jugoistočne Evrope.
Muris Čičić, akademik i profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, rekao je da se može smatrati da je prognoza za BiH ostala gotovo na istom i da se tu nije ništa posebno promijenilo.
“To znači da za ovu godinu ne možemo očekivati praktično nikakav pomak, jer promjena od 0,4 ili 0,5 odsto nije nikakav rast, već je to u suštini stagnacija, odnosno puko preživljavanje”, istakao je Čičić.
On je dodao da je uzrok toga kriza u evrozoni, ali prije svega domaći politički odnosi, odnosno činjenica da je BiH dobila Savjet ministara, ali ne i budžet za 2012. godinu. Zbog toga se, ukazuje, i ne započinje investicioni ciklus, ne ulaže se u nove projekte i nema stranih investicija.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović smatra da su prognoze EBRD-a očekivane i ističe da je osnovni problem što RS i BiH nemaju strategiju razvoja.
“U RS je Ministarstvo trgovine i turizma donijelo strategiju razvoja kao da nemamo proizvodnju pa ćemo da budemo trgovinski centar na Balkanu. Od te strategije nema ništa, jer je povećano poresko opterećenje korporacija, pa je značajan dio brendova otišao u FBiH”, rekao je Pavlović.
Smatra da bi strateški pravac razvoja trebalo da bude podsticanje poljoprivrede, drvoprerade i metalskog sektora.
Prognoza privrednog rasta zemalja regiona
Država 2012. 2013. Promjena ranije prognoze
Albanija 1,2 1,8 0,0
BiH 0,4 0,6 -0,1
Bugarska 1,2 2,5 0,0
Makedonija 1,3 2,6 -0,5
Crna Gora 0,4 1,6 -1,5
Rumunija 1,2 2,6 0,4
Srbija 0,1 2, 6 -1,0
Hrvatska -0,6 1,7 -1,6
Slovenija -2,0 -1,1 -0,9
Nezavisne novine