BANJALUKA, Evropska banka za obnovu i razvoj /EBRD/ uložila je prošle godine u javni sektor BiH više od 150 miliona evra i bila najveći inostrani zajmodavac, izjavio je danas direktor kancelarije EBRD-a za BiH Džulio Moreno.
Nakon prezentacije Izvještaja EBRD-a o tranziciji za 2007. godinu, Moreno je rekao novinarima u Banjaluci da Banka ove godine ima obiman plan investicija u javnom i privatnom sektoru u BiH, ističući da se u javnom sektoru planira ulaganje od 250 miliona evra u šest projekata.
“Planiramo da pomognemo izgradnju jednog dijela koridora Pet ce, modernizaciju sistema elektrodistribucije `Elektrokrajine`, projekat `Plava voda` koji se odnosi na postupanje sa otpadnim vodama, projekat koji se odnosi na unapređenje bezbjednosnih uslova na aerodromima Banjaluka, Mostar i Tuzla”, precizirao je Moreno.
On je naglasio da je u prošloj godini, između ostalog, u BiH uloženo 75 miliona evra za “rehabilitaciju” puteva, od čega 40 miliona u Federaciji BiH, a 35 miliona evra u Republici Srpskoj, sedam miliona evra za tretman otpadnih voda u Bijeljini, osam miliona evra za kreditnu liniju organizaciji “Mikrofin”, dok je od 10 do 15 miliona evra upućeno u neka preduzeća u RS i FBiH.
Glavni ekonomista EBRD-a za BiH Piter Sanfi u toku prezentacije izvještaja naglasio je da je ova banka ocijenila da je RS u proteklih godinu dana obavila uspješnu privatizaciju niza velikih preduzeća.
“Napredak u reformama u BiH pokazuje se privatizacijom nekoliko velikih preduzeća u RS”, navodi se u izveštaju EBRD-a o tranziciji za 2007. godinu.
Sanfi je naveo da EBRD procjenjuje da je rast realnog bruto društvenog proizvoda u BiH 2007. godine iznosio pet do šest odsto, što je manje za 0,2 odsto u odnosu na 2006, a da je projekcija rasta za 2008. godinu pet odsto.
Prema njegovim riječima, u zemljama jugoistočne Evrope 2007. godine rast BDP-a trebalo bi da dostigne 6,1 odsto, što je manje za 0,3 odsto nego 2006. godine, a predviđeno je da će ostati na istom nivou i ove godine.
Kako je istaknuto tokom prezentacije izvještaja EBRD-a, prošle godine tempo reformi u regijama u tranziciji bio je najbrži u jugoistočnoj Evropi, a najbolji napredak ostvaren je u zemljama zapadnog Balkana.
Sanfi je naglasio da su očekivanja EBRD-a da će direktna strana ulaganja i dalje ostati prilično visoka zbog konkurentnih cijena radne snage i poboljšanja ekonomskog i institucionalnog okvira, kao i da je mogućnost ulaska u EU u nekim zemljama ohrabrila investitore.
“Trajna politička stabilnost, zajedno sa daljim poboljšanjima poslovnog okruženja, ključna je mjera da bi zemlje jugoistočne Evrope postale privlačne investitorima”, naglasio je Sanfi.