BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske (RS) Aleksandar Džombić rekao je da je u Srpskoj značajno poboljšana finansijska disciplina i upravljanje javnim finasijama, te da je preovladavajući faktor za davanje negativnog mnišljenja Glavne službe za reviziju javnog sektora u RS u slučaju Investiciono razvojne banke /IRB/ RS bio različito gledanje primjene međunarodnog računovodstvenog standarda.
On je naglasio da Vlada RS u sadašnjem sastavu, od početka svog mandata 2006. godine ima izvještaj sa rezervom, a da je finansijska disciplina u Miinstarstvu finansija RS potpuno zadovoljavajuća i sve bolja.
“Što se tiče konsolidovanog revizorskog izvještaja za prethodne vlade bila je misaona imenica da dobije izvještaj sa rezervom. Sve prethodne vlade, svi prethodnii ministri finansija od kad postoji Glavna služba za reviziju dobili su negativni revirorski izvještaj”, istakao je Džombić večeras za Radio-televiziju RS /RTRS/.
On je dodao da je prema mišljenju Ministarstva finansija RS IRB RS mogla da dobije izvještaj sa rezervom, te da ni u postojećem izvještaju ne piše da su javne nabavke rađene u ovoj banci rađene mimo zakona, niti je utvrđena nezakonitost u njenom radu.
“Što se tiče naplate potraživanja tačno je da smo dobili primjedbu u konsolidovanom izvještaju da smo trebali da izvršimo naplatu određenih potraživanja, ali ona se odnose na bivše ministarstvo odbrane i to su pozicije koje su naslijeđene u ministasrtvu finasija. Činimo sve da zaštitimo pozicije i da pokušavamo naplatiti sve, međutim to su stara potraživanja i jedan dio njih je nenaplativ”, rekao je Džombić.
Na pitanje o likvidnosti Fonda PIO i kakva se rješenja traže Džombić je naglasio da će Vlada RS u narednom periodu uraditi sve i zadržati nivo penzija kakav je dostignut.
Džombić je podsjetio da je Vlada RS početkom godine smanjila poreze na dohodak u korist doprinosa za Fond PIO i Fond zdravstvenog osiguranja, te da je pretodnom periodu je povećavala nivo penzija i zaključno sa devetim mjesecom isplatila sve penzije.
On je naglasio i da je procesom fisklaizacije značajno smanjen nivo sive ekonomije što je rezultiralo da je za prvih sedam mjeseci povećanjem poreza doprinosa i direktnih poreza koji su u nadležnosti poreske uprave za 80 miliona KM u odnosu na isti period prošle godine.