BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske (RS) Aleksandar Džombić rekao je da je bruto društveni proizvod u Srpskoj prošle godine iznosio 8,469 milijardi KM, dok je u 2005. godini, kao rezultat rada prethodne Vlade, iznosio 5,617 milijardi KM, što predstavlja povećanje za 50 odsto u roku tri godine.
Replicirajući poslanicima iz opozicije u Narodnoj skupštini RS u vezi s rezultatima rada aktuelne Vlade, Džombić je večeras naveo da je bruto društveni proizvod po glavi stanovnika u RS 2005. godine iznosio 3,883 KM, a prošle godine 5,891 KM.
Džombić je rekao da je evidentno da je RS za prvih devet mjeseci imala rast industrijske proizvodnje od 17,3 odsto, dok je Federacija BiH imala pad od 11,2 odsto, Srbija oko 17 odsto i Hrvatska 9,7 odsto.
“Rast industrijske proizvodnje u RS zabilježen je zbog dobro obavljenog procesa privatizacije rafinerije nafte u Brodu i rasta proizvodnje električne energije”, istakao je Džombić.
On je rekao da mjere koje je Vlada RS usvojila radi ublažavanja negativnih efekata svjetske ekonomske krize u posljednja dva mjeseca daju rezultate, jer se bilježi povećanje proizvodnje u oblasti kože, obuće i tekstila, kao i u oblasti rudarstva.
Džombić je istakao da su netačni navodi opozicije da RS ima povećanje broja nezaposlenih za 26 000 lica.
On je rekao da je prethodna Vlada RS prvobitno pripremila privatizaciju ”Telekoma Srpske” za 50 miliona KM, ističući da je kojim slučajem ta Vlada ostala na vlasti u RS, ”Telekom Srpske” bio bi privatizovan za manje od 200 miliona evra.
Šef poslaničkog kluba SDS-a Borislav Bojić smatra da aktuelna vlast u RS ”lažno predstavlja stanje u oblasti privrede u RS”.
Bojić je zatražio od Vlade RS da Narodnoj skupštini RS dostavi Informaciju o realizovanim mjerama radi ublažavanja negativnih efekata svjetske ekonomske krize.
On je ukazao na alarmantnu situaciju u kojoj se nalaze ”Željeznice RS”, a koje, prema njegovim riječima, trenutno posluju sa gubitkom od 14 miliona KM.
U Narodnoj skupštini RS u toku je skupštinska rasprava o Informaciji o stanju u sektoru prerađivačke industrije, energetike i rudarstva u prošloj godini, sa prijedlogom mjera.
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Vjerujem da su tačni podaci o rastu BDP-a u proteklom periodu. Međutim, upitan je njegov značaj kao pokazatelja o društvenom blagostanju. Na Zapadu se taj pokazatelj sve više “kombinuje” sa drugim mjerilima prosperiteta kao što su stopa (ne)zaposlenosti, rast realnih primanja pa čak i ekologija.
Ocjene o iznosu za koji bi Telekom bio prodat da je ostala prethodna Vlada su proizvoljne, paušalne i nedobronamjerne. Akcionar sam Telekoma od ulaganja vaučera pa do dan danas i tačno je da je, mislim 1999. godine, jedna francuska kompanija bila zainteresovana da za 50 mil KM kupi mobilnu telefoniju koja je tek bila u začetku i imala 2.000 pretplatnika. Tadašnji menadžment TLKM (mislim da je kadar PDP-a u pitanju) je obrazložio da bi to bio pogrešan potez te da mobilna ima veliki potencijal, pa se od toga i odustalo. Da je tadašnja Vlada htjela prodati Telekom, ona bi to i uradila… Na svu sreću nije, ali to nije zasluga Džombića jer Telekom nije izrastao u respektabilnu kompaniju samo za vrijeme sadašnje Vlade.
Ministar nije rekao da je aktuelna vlada došla na vlast krajem 2006.
Najveći skok BDP bio je upravo u toj 2006. godini, velikim dijelom zahvaljujući uvođenju PDV-a. Takav skok apsolutno nije zasluga ove vlade.
Inače, skok za 50% od ništa je opet ništa. Zašto ministar ne kaže da smo, još uvijek, na nivou nekih 55-60% BDP-a iz 1989.
Djomba!
Gdje su penzioneri?
Evo danas čujem podatak da je u Opštini Bratunac, do 01.10.2009. gdine umrlo 87 penzionera, od čega je većina sa penzijom do 200 (dvijestotine KM).
To je četvrtina prosjeka plate u RS.
Da li iko misli na ovu populaciju zasto je opustosen Fond PIO onih koji su ga stvarali.
Juce cujem podatak, da Vlada za boracku populaciju ozdvojila 1,7 miliona KM. Ostalo najvjerovatnije preko Fonda PIO.
Rakulj, čiji si Predsjenik i za sta se ti zalazes.
Fond je pretvoren u njaveću socijalnu ustanovu.
Vratite ga samo nama koji smo ga stvarali, ostale korisnike na ostale Budžete Države.
nasa propast ce biti zasluga ove Vlade
nista BDP PDP i ostali pokazatelji.
dva su dovoljna, kretanje potrosacke korpe i prosjecne plate.
sta nekoga briga sto je BDP povecan za 26,32045924339453 procenata u zadnjih 426 dana?
a o privatizaciji naftne industrije ce tek da se prica, kad oni koji su je inicirali budu bili iza resetaka.
2.b191 (November 4th, 2009 2:06 pm): “Zašto ministar ne kaže da smo, još uvijek, na nivou nekih 55-60% BDP-a iz 1989.”
Šta je vama. On smatra da prije 2006/7-te na ovim prostorima nije bilo ni života ni stvaralaštva.
Mislim, da se polako dolazi do tačke, gdje če se postavljati pitanje gdje i kako živim (da preživim) a ne koje sam nacionalnosti, boje … Sa ovakvim “kretenizmima” i zavođenjem ljudi, ova vlada sama sebi pili granu, na kojoj sjedi. Neka pokušaju ljudima objasniti kako ova magična rast BDP-ja utiče na njihov novčanik. Pokazatelji, koji su ugrađeni u izračun BDP-ja nemaju u RS nikakve veza sa realnošču. Na ovakav način moguča je manipulacija po potrebi. Pošto smo sve bliže izbornoj godini, mislim da če biti toga jooooš.