BANJALUKA, Premijer Republike Srpske Aleksandar Džombić izjavio je da će Vlada posljedice trećeg talasa svjetske ekonomske krize ublažiti, s jedne strane, uštedama u javnoj potrošnji i strukturalnim reformama socijalnih sistema, a s druge strane, podrškom privredi i podsticajem investicija.
“Mi smo 2007. godine sproveli privatizaciju `Telekoma Republike Srpske` i kreirali razvojni program, koji je formiranjem Investiciono-razvojne banke /IRB/ i ulaganjem u infrastrukturne radove širom Republike i modernizacijom putne mmreže značajno uticao na ublažavanje posljedica svjetske ekonomske krize”, naveo je Džombić.
On je za današnji “Pres” rekao da na “eskrou računu” danas ima ukupno oko 100 miliona KM.
Džombić je rekao da je 53 odsto sredstava od privatizacije “Telekoma” preko domaćeg bankarskog sektora, uz posredovanje IRB-a, plasirano u privredu Republike Srpske. “Ta sredstva svakodnevno se naplaćuju i biće replasirana nazad u privredu Srpske, tako da to ne predstavlja nikakav trošak”, rekao je Džombić.
Govoreći o aktuelnom smanjenju plata, premijer Srpske je podsjetio da su one smanjivane i u prethodnom periodu. “Javnoj upravi smanjena je plata za 10 odsto, visokopozicioniranim službenicima 25 odsto, sada opet za 10 odsto, a šest mjeseci je i policiji bila smanjena plata za tri odsto. Dakle, štedjeli smo i u ranijem periodu i tako pokazali odgovornost”, naveo je Džombić.
Uz konstataciju da je teško kada se smanje primanja za 50 ili 100 KM, premijer Srpske je naglasio da je važno da se shvati da ta sredstva nisu iskorištena za vraćanje kredita, već su preusmjerena u socijalne programe i prema socijalno najosjetljivijim kategorijama.
Džombić je rekao da mu nije jasno zašto su minimalni uslovi rada problematični za sindikat, te dodao da se ne plaši mogućeg talasa protesta i štrajkova u narednoj godini.
“Svako mora da poštuje zakon. Ne smije da se desi da radnici budu uvučeni u štrajk, a da nisu upoznati o posljedicama. Radnici moraju da znaju da oni koji su u štrajku nemaju pravo na platu, kao i da kršenje zakona, pa i u štrajku, može da dovede do teže povrede radnih obaveza i gubitka posla”, rekao je Džombić za današnji “Pres”.
Premijer Srpske je za najavljeni štrajk prosvjetara 21. januara rekao da je to njihovo zakonsko pravo i da nema namjeru niti želi da im brani da to pravo iskoriste.
“Međutim, molio sam ih da imaju razumijevanja za kolege u realnom sektoru, penzionere i ostale socijalne kategorije, ali očigledno da je nezadovoljstvo toliko da su prosvjetni radnici odlučili da idu u generalni štrajk”, naveo je Džombić.