BANJALUKA, Predsjednik Vlade Republike Srpske Aleksandar Džombić izjavio je da je razvoj sektora poljoprivrede jedan od njenih prioriteta i da će Vlada dati podršku Poljoprivrednom institutu Srpske da kroz naučno-istraživački rad bude okosnica razvoja poljoprivredne proizvodnje.
Džombić je, prilikom otvaranja 18. manifestacije “Dani polja strnih žita” u Poljoprivrednom institutu Republike Srpske, rekao da je komparativna prednost Srpske površina obradivog zemljišta, te da poljoprivredna proizvodnja ima značajne kapacitete da se poveća, jer trenutno učestvuje sa oko 11 odsto u bruto domaćem proizvodu.
On je podsjetio da je Vlada u posljednje dvije godine uvela praksu da bez saglasnosti Udruženja poljoprivrednih proizvođača ne usvaja pravilnike i da je spremna da tako radi svake godine, kao i za sve sugestije poljoprivrednika i Poljoprivrednog instituta.
Premijer Srpske rekao je da predstojeće dane treba iskoristiti u razmjeni mišljenja o tome šta domaće proizvođače očekuje kada Hrvatska uđe u EU, da bi do kraja godine mogli da se pripreme, da ne ostanu bez mogućnosti za plasman proizvoda.
Džombić je podsjetio da je Vlada prije tri mjeseca zadužila Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite da u saradnji sa resornim federalnim ministarstvima i ministarstvima BiH preduzmu sve mjere na izradi zakonskih i podzakonskih akata za sertifikaciju da bi domaći poljoprivredni proizvodi mogli da se izvoze prema Hrvatskoj.
On je naveo da se 60 odsto zakonodavstva EU odnosi na poljoprivredu, zbog čega je jasno i opredjeljenje Republike Srpske, kada se ima u vidu prednost koju ona ima u obradivim površinama.
Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Srpske Miroslav Milovanović rekao je da je Ministarstvo, uz saglasnost premijera, obezbijedilo dva miliona KM za izgradnju nove zgrade Poljoprivrednog instituta, koja bi trebalo da počne ove godine.
On je dodao da su objekti koje koristi ova ustanova u takvom stanju da u budućem periodu neće moći da obavljaju potrebne sertifikacije i opremanje laboratorija.
“Vrlo je važno da imamo institut sa svim neohodnim elementima, jer standardi EU propisuju određene uslove, i mi ćemo uz druga ministarstva učiniti sve da taj projekat uspješno završimo”, poručio je Milovanović.
Direktor Poljoprivrednog instituta Mihajlo Marković rekao je da ova ustanova sada raspolaže i sa velikom bankom gena sa oko 1 000 gen-tipova i jedina je institucija u BiH koja obavlja selekcijsko-oplemenjivački rad.
Marković je naglasio da je u 65 godina postojanja ove ustanove stvoreno više od 50 sorti hibrida različitih poljoprivrednih biljaka.
Prema njegovim riječima, Republika Srpska proizvodi svega jedan do pet odsto ukupnih potreba u sjemenskom materijalu i u periodu od 2005. do 2010. godine izdvojila je oko 56 miliona KM za uvoz sjemena.
“Ukoliko Poljoprivredni institut poveća proizvodnju za 40 do 50 odsto, znatno će se smanjiti uvoz deviza, a sa druge strane uposliće se naši poljoprivredni proizvođači, dorađivači i prometnici sjemena”, rekao je Marković.
Manifestacija “Dani polja strnih žita” održava se ove godine 18. put i okuplja veliki broj poljoprivrednih stručnjaka, proizvođača i udruženja poljoprivrednika iz cijelog regiona, kojima se predstavlja naučno-istraživački rad u ovoj oblasti.
Poljoprivredni institut Republike Srpske kreator je vlastitih sorti, prilagođenih agroekološkim uslovima, nosilac je edukativnih aktivnosti o sortnoj tehnologiji i ovlašteni davalac laboratorijskih usluga u oblasti poljoprivrede i agrara i u svom sastavu ima devet zavoda.
Tokom današnjeg svečanog otvaranja “Dana polja strnih žita” održana je i prezentacija sorti Zavoda za strna žita Poljoprivrednog instituta Republike Srpske. Srna