BANJALUKA, Premijer Republike Srpske Aleksandar Džombić izjavio je danas da je rast prometa na Banjalučkoj berzi u prošloj godini za 141 odsto u odnosu na 2010. ohrabrujući i da je u značajnoj mjeri rezultat mjera koje je Vlada Srpske provodila prethodnih godina s ciljem razvoja tržišta kapitala.
“Od instrumenata kapitala kojima se u početku trgovalo,u posljednje vrijeme sve su više prisutni instrumenti duga u vidu državnih obveznica, trezorskih zapisa, opštinskih i korporativnih obveznica”, rekao je Džombić u obraćanju prisutnima na Sedmoj međunarodnoj konferenciji Banjalučke berze.
On je naveo da je prošle godine putem javnih emisija obveznica i trezorskih zapisa na Banjalučkoj berzi prikupljeno više od 260 miliona KM, pri čemu je pet preduzeća putem berze prikupilo 58 miliona KM za finansiranje budućeg razvoja.
Džombić je dodao da je time domaće tržište kapitala stavljeno u funkciju privrednog razvoja Republike Srpske,a što treba nastaviti i u narednom periodu.
On je rekao da je Republika Srpska lider u regionu po broju opštinskih obveznica na berzi, navodeći da je u prošloj godini sedam opština emitovalo obveznice u vrijednosti od 11,6 miliona.
“U prethodne četiri godine 17 opština je kroz 21 emisiju obveznica na berzi prikupilo 72 miliona KM, koji su uglavnom iskorišteni za finansiranje izgradnje infrastrukturnih objekata”, rekao je Džombić.
On je naveo da je Penzijski rezervni fond u prethodnih godinu dana u prosjeku mjesečno investirao više od milion KM na Banjalučkoj berzi, što je značajno doprinijelo likvidnost na Berzi.
“Mislim da je za tržište akcija u Republici Srpskoj mnogo važniji kvalitet, u odnosu na kvantitet. Drugim riječima, od broja listiranih preduzeća važnije je da imamo preduzeća koja imaju visok nivo korporativnog upravljanja, ostvaruju dobre poslovne rezultate, svoj razvoj finansiraju kroz emisiju vlasničkih i dužničkih hartija od vrijednosti i za koje postoji interes domaćih i stranih investitora”, istakao je Džombić.
On je ukazao da su veoma važni institucionalni investitori u Srpskoj i da se zato velika pažnja poklanja budućem uređenju investicionih fondova u Republici Srpskoj.
Uz Investicionu razvojnu banku RS i Penzijski rezervni fond, kaže Džombić i domaći zatvoreni investicioni fondovi moraju pojačati svoje aktivnosti na likvidnosti tržišta kapitala i unapređenju korporativnog upravljanja u preduzećima.
S tim u vezi, Džombić je istakao da buduća zakonska rješenja u vezi investicionih fondova moraju biti, prije svega, u korist akcionara ovih fondova i tržišta kapitala Srpske kako bi povratili poljuljano povjerenje malih akcionara.
“Ohrabreni smo činjenicom da su potpisivanjem mandatnog pisma između Evropske banke za obnovu i razvoj, Penzijskog rezervnog fonda Republike Srpske i Skupne pokojninske družbe iz Ljubljane započeti pregovori o mogućnostima osnivanja prvog društva za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondom”, rekao je Džombić.
On je ocjenio da bi početak rada dobrovoljnog penzijskog fonda imao višestruku korist kako za buduće osiguranike koji bi na taj način “štedjeli za stare dane”, tako i za tržište kapitala i privredu Srpske koja bi dobila neophodne dugoročne izvore kapitala.
Srna