BANJALUKA, Ministar finansija Republike Srpske /RS/ Aleksandar Džombić rekao je da je rast BDP u RS iznositi 8,5 odsto, te da udio javne potrošnje u bruto društvenom proizvodu /BDP/ RS za 2008. godinu 37,4 odsto, u BiH od 50 odsto, a u FBiH veći i od 60 procenata.
“Dozvoljeno učešće udjela javne potrošnje u BDP-u za mnoge članice Evropske unije je do 43 odsto i RS se apsolutno uklapa u standarde. Nismo ugrozili makroekonomsku stabilnost povećanjem javne potrošnje, već smo je praktično smanjili sa 37,8 u ovoj ili sa oko 40 odsto u 2005. godini” – kaže ministar Džombić.
Prijedlog Budžeta RS za 2008. godinu u iznosu od milijardu i po maraka – za 110 miliona maraka ili za 7,81 odsto više u odnosu na ovogodišnji budžet – razmatraće poslanici Narodne skupštine po hitnom postupku na šestoj posebnoj sjednici zakazanoj za sutra.
“Procijenili smo da će realan rast BDP-a iznositi oko 8,5 odsto u idućoj godini i toga smo se držali prilikom plana rasta budžeta za 2008. godinu” – naveo je Džombić.
On je rekao da je RS, za razliku od Federacije BiH /FBiH/ i zajedničkih institucija BiH, ispoštovala plan rasta prihoda od indirektnih poreza u Budžetu za 2008. godinu.
“Potpuno smo ispoštvali koordinaciju na nivou BiH gdje je predložen rast indirektnih poreza do tri odsto. U Budžetu FBiH planirano je povećanje prihoda od indirektnih poreza od 11 odsto, a Budžet zajedničkih institucija je potpuno izašao iz okvira i mi smo već naglasili da ne dajemo saglasnost na njega” – izjavio je Džombić Srni.
On je naveo da je predloženi budžet zajedničkih institucija od 950 miliona KM imao enormno velik rast indirektnih poreza, te da je trebalo da iznosi čak 100 miliona KM manje odnosno 849 miliona KM u slučaju da se držao koordinacije na nivou BiH.
“Potom je usvojen budžetski okvir od 929 miliona KM, od čega su indirektni porezi 710 miliona KM, iako ne bi trebalo da budu veći od 660 miliona KM. To je problem koji će se odraziti i na RS i na FBiH i zbog toga smo mi dali negativan stav” – istakao je Džombić.
Prema njegovim riječima, povećanje budžeta zajedničkih institucija od 27 odsto u odnosu na ovogodišnji apsolutno je nerealno i ako tako ostane “kompletna BiH bi mogla imati problema”.
Govoreći o Budžetu FBiH, Džombić je rekao da Vlada premijera Nedžada Brankovića ima jedan veliki naslijeđeni problem, a to je Zakon o boračkom dodatku koji vuče ogromna sredstva.
“Procjenjuje se da treba dodatnih 240 miliona KM da bi se ovaj zakon ispoštovao. Stoga je njihov budžet koncipiran tako da su u okviru od milijardu i 746 miliona KM planski išli na deficit od 53 miliona KM koji planiraju pokriti iz sredstava privatizacije i iz kredita” – pojasnio je Džombić.
On je napomenuo da je Vlada RS sva sredstva iz privatizacije knjižila kao priliv, za razliku od Vlade FBiH koja razmišlja da ta sredstva knjiži kao prihod i da tako sanira deficit koji se pojavio u budžetu za narednu godinu.
On je rekao da su najznačajniji prihodi učešće od poreza, od čega najviše milijardu i sedam miliona maraka od indirektnih poreza.
“U direktnim porezima, koji su u nadležnosti RS i gdje smo provodili reforme, predvidjeli smo rast od 21 odsto, od čega porez na dobit 46 odsto, a porez na dohodak sedam odsto” – rekao je Džombić.
On je pojasnio da nije planiran veći rast poreza na dohodak zbog toga što je od ove godine najniža plata 250 umjesto 205 KM, a najniža plata je neoporeziva.
“Na osnovu ove razlike od 45 KM smatramo da će doći do smanjenja priliva sredstava u budžet od oko 15 miliona maraka” – precizirao je Džombić.
Drugi razlog plana malog rasta poreza na dohodak je što Vlada RS planira u prvom kvartalu 2008. godine u proceduru uputiti zakon kojim bi se neto princip obračuna poreza i doprinosa prenio na bruto princip.
“U tom pretvaranju neta u bruto, razmišljamo da se odreknemo dijela poreza na dohodak u korist doprinosa za zdravstveno osiguranje, odnosno da smanjimo porez na platu, a povećamo doprinose za zdravstevo osiguranje ne mijenjajući opterećenje poslodavca” – pojasnio je Džombić.
Prema njegovim riječima, bila bi to jedna u nizu sinhronizovanih mjera kojima bi se obezbjedili stabilniji uslovi u zdravstvu, odnosno otvorila mogućnost i za planirano povećanje plata zaposlenih u ovoj oblasti.
Džombić je naglasio da je i za povećanje plata budžetskih korisnika obezbijeđeno dodatnih 114 miliona KM i da je Budžet RS za 2008. spreman za primjenu tri nova zakona o platama policije, prosvjetara i državnih službenika, koji su u proceduri.
“Mislim da će u vrlo kratkom vremenskom periodu doći do usaglašavanja ovih zakona koji su istovremeno i veoma jednostavni i veoma teški. I kod provođenja i kod usvajanja ovih zakona ima određenih poroblema i nadam se da ćemo ih prevazići” – smatra Džombić.
On podsjeća da su ova tri zakona 12. decembra povučena iz parlamentarne procedure zbog toga što su određeni odbori imali korektne i dobronamjerne primjedbe.
“I sa sindikatima smo se složili da još jedan period ostavimo da sve dodatno usaglasimo, a posebno dijelove zakona koji se odnose na kolektivni ugovor, odnosno da li neke odredbe treba staviti u zakone ili u kolektivni ugovor” – dodao je Džombić.
Govoreći o rashodima Budžeta RS za 2008. goidinu, Džombić je naveo da su najznačajnije pozicije grant Fondu PIO RS od 155 miliona KM, vojne invalidnine 123 miliona KM, poljoprivreda 77 miliona KM, Fond zdravstvenog osiguranja 40 miliona KM, grant za željeznice 32,5 miliona KM i civilne invalidnine osam miliona KM.
Poredeći Budžet RS za 2008. godinu sa Budžetom RS za 2005. godinu, koji je sadašnja Vlada zatekla, Džombić je podsjetio da se oni razlikuju za 464,3 miliona KM, odnosno za 44,8 odsto u korist budžeta za narednu godinu.
“U odnosu na 2005. godinu, izdvajanja za Fond PIO RS povećana su sa 118 na 155 miliona KM, za vojne invalidnine sa 106 na 123 miliona KM, za poljoprivredu sa 34 na 77 miliona KM, za zdravstvo sa 15,4 na 40 miliona KM, za socijalno zbrinjavanje sa 18 na 24 miliona KM i za civilne invalidnine sa četiri na osam miliona KM” – naveo je Džombić ističući da su civilne i vojne invalidnine u 2007. počele da se isplaćuju po koeficijentu 1.
On je dodao da pozicija javnih ulaganja uopšte nije bila formirana u 2005. godini, a da je za 2008. godinu za nju predloženo 35 miliona KM.
“Iz podsticaja za poljoprivredu i iz javnih ulaganja vidljivo je da Budžet za 2008. godinu zadovoljava i socijalnu i razvojnu komponentu. Vrlo brzo planiramo stvoriti poziciju za podsticaj turizmu i za podsticaj privrednim preduzećima. Smatramo da je predloženi budžet realan i da je je u potpunosti ostvariv” – rekao je Džombić.
Nacrt budžeta za 2008. godinu u istom okviru Vlada RS usvojila je 15. novembra, ali zbog političke krize izazvane odlukama visokog predstavnika za BiH Miroslava Lajčaka od 19. oktobra, Narodna skupština RS nije redovno zasjedala do 12. decembra.
Prema Džombićevim riječima, Vlada je na vrijeme predala Nacrt Narodnoj skupštini, ali s obzirom da je prva sjednica parlamenta nakon političke krize održana 12. decembra, očito je bilo da se do kraja godine ne bi stigao razmatrati budžet u formi prijedloga.
Stoga je Vlada, kao i prošle godine, odlučila da iskoristi zakonsku mogućnost da povuče Nacrt i predloži Prijedlog budžeta po hitnom postupku koji će se razmatrati na posebnoj sjednici Narodne skupštine. Izvor: SRNA