BANJALUKA, Fiskalizacijom u Republici Srpskoj, između ostalog, preciznije će se evidentirati krajnja potrošnja, što će pokazati da RS pripada daleko veći koeficijent koji se koristi prilikom raspodjele novca s jedinstvenog PDV računa, kaže u intervjuu Aleksandar Džombić, ministar finansija RS.
– To će samo pojačati argumente RS u tvrdnji da se već dugo minimizira naš koeficijent krajnje potrošnje, na osnovu čega dobijamo manje novca od PDV – dodaje ministar Džombić.
U čemu se ogleda značaj uvođenja fiskalnih kasa?
DŽOMBIĆ: Ni u jednoj zemlji ne postoji apsolutna zaštita od neplaćanja poreza, pa i sam proces fiskalizacije ne može 100 odsto to da garantuje. Međutim, fiskalizacija u RS ima višestruk značaj. Uvođenje fiskalnih kasa u RS ima i specifičnost, a to je opredjeljenost Vlade RS da na ovaj način suzbije sivu ekonomiju, nastalu nakon privatizacije. Takođe, veći obuhvat poreskih obveznika, koji će time nastupiti, dovešće do porasta prihoda od poreza i do 200 miliona maraka, na godišnjem nivou, što bi bio rast za oko 20 odsto.
Da li je Poreska uprava spremna za fiskalizaciju i ima li potreban broj stručnih inspektora?
DŽOMBIĆ: Svi kapaciteti Poreske uprave apsolutno su podešeni da u skladu s Pravilnikom, urade fiskalizaciju bez zastoja. U skladu sa zakonom, Poreska uprava je objavila pravilnik kojim je određena dinamika uvođenja kasa, u skladu s opredjeljenjem Vlade da se ovaj proces završi do kraja godine. Najveći dio fiskalizacije treba se obavi od polovine godine do prvog oktobra ove godine.
Prema dinamici fiskalizacije, kase su već trebalo da se pojave u nekim objektima?
DŽOMBIĆ: Uvođenje kasa u objekte još nije počelo, jer njihovo ispitivanje nije završeno. Tokom prvog kvartala ove godine raspisan je konkurs za proizvođače koji žele da nastupaju na našem tržištu, kako bi mogli dobiti kvalifikaciju ovlašćenog proizvođača. Za sada je tu kvalifikaciju dobilo sedam preduzeća. Od prvog maja ove godine oni su bili obavezni kase da podnesu na ispitivanje instituciji za ispitivanje uređaja, a to je banjolučki Elektrotehnički fakultet. Kada uređaji budu ispitani i kada Komisija da odobrenje ovlašćeni proizvođač će moći da ih prodaje. Od njih sedam, za sada je jedan dobio ovlašćenje za prodaju uređaja, a to je “Mikroelektronika” iz Banje Luke, što znači da za sada samo njihovi uređaji mogu ići na tržište.
Znači li to da će svi dobiti dozvolu?
DŽOMBIĆ: Ne znači. Dobiće oni koji imaju ispravne uređaje. To ne znači da se radi o bilo kakvom monopolu, jer su od prvog maja, svi ovlašćeni prozvođači mogli predati uređaje na ispitivanje.
Da li je M:tel spreman za svoju ulogu u fiskalizaciji?
DŽOMBIĆ: Dobili smo informaciju da je M:tel potpuno spreman. Ta GPRS veza koja treba da se uspostavi između Poreske uprave i svakog pojedinačnog poreskog obveznika, nije ništa drugo nego slanje SMS poruka. To je sistem na kojem sada funkcionišu mobilni telefoni. Da je Telekom Srpske spreman pokazuje i povećanjem broja pretplatnika kao i profita. Očekujemo tehnička rješenja koja će biti savremenija nego u Srbiji.
Bilo je informacija da je došlo do zastoja u fiskalizaciji, a da je sve riješeno tek nakon intervencije Ministarstva finansija?
DŽOMBIĆ: Tačno je da je bilo određenog zastoja u samom procesu kontrole uređaja, gdje se prolongirao rok za tu kontrolu. Nakon toga, Vlada je jednom od odluka zadužila mene, kao ministra finasija, da dalje koordiniram rad Komisije za fiskalizaciju i stručne grupe, koja radi na provjeri kasa, kako bi se ovaj proces ubrzao. Nakon moje intervencije, počelo se s radom, i sada već imamo rezultate u pogledu pregleda uređaja i očekujemo prve kase na tržištu. Fokus
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba