TREBINJE, “Elektroprivreda Republike Srpske” /ERS/ u proteklom periodu pokazala se kao društveno ozbiljan sistem koji može odgovoriti izazovima elektroenergetskog tržišta u regionu, što treba biti praksa i ubuduće, izjavio je premijer Srpske Aleksandar Džombić.
Džombić je, na obilježavanju 20 godina ERS-a, poručio da neće izostati podrška Vlade i drugih institucija.
“Elektroenergetski potencijal je komparativna prednost Srpske i naš kapacitet koji nam nedvosmisleno daje osnov za planiranje razvoja i ekonomskog rasta”, rekao je Džombić, te istakao da Srpska, zahvaljujući tome, predstavlja značajnu odrednicu na energetskoj mapi regiona, ali i Evrope.
On je napomenuo da je Republika Srpska među rijetkim zemljama u Evropi koja ima pozitivan bilans izvoza električne energije, te da je među 10 zemalja u Evropi sa aspekta hidropotencijala.
“Naša elektroprivreda posjeduje dovoljne kadrovske kapacitete koji mogu odgovoriti izazovima elektroenergetskog tržišta u regionu i biti dostojan partner za sva strana ulaganja”, naglasio je Džombić, te dodao da će “Elektroprivreda” u ostvarivanju svih strateških ciljeva za razvoj elektroenergetskog sektora u Srpskoj imati nesumnjivo vodeću i ključnu ulogu.
Podsjećajući da je u prethodnih 20 godina ERS imala jasnu ulogu u razvoju društva i ekonomije Srpske, Džombić je istakao da je protekli period postavio nove okvire saradnje i razvoja i kroz Ugovor o Evropskoj energetskoj zajednici, te svim obavezama koje proizilaze i postavljaju nove izazove pred “Elektroprivredu Republike Srpske”.
“Uvjeren sam da imamo kapacitet da provedemo osnovne principe iz ugovora, a to su zaštita investicija, trgovina energijom na pravilima Svjetske trgovinske organizacije, slobodan tranzit energije, Međunarodna arbitraža u slučaju spora među stranama i poboljšanje regulatorne transparentnosti”, naglasio je Džombić.
Prema njegovim riječima, počinje se sa primjenom modela ulaganja koji do skoro nisu bili karakteristični u upravljanju novim resursom, što značajno utiče na okvire i smjernice razvoja elektroenergetskog sektora.
“Ambijent u kome funkcioniše ERS značajno se mijenja, a buduća vremena tražiće značajno brže i konkretnije odluke kojima ćemo obezbijediti da ova komparativna prednost kojom upravljamo putem ERS-a bude u potpunosti iskorištena za stvaranje dodatne vrijednosti i otpočinjanje investicija koje garantuju ekonomsku stabilnost i rast”, istakao je Džombić.
Govoreći o budućim investicijama, Džombić je rekao da se za ulaganja u elektro-energetski potencijal, misleći prvenstveno, na hidropotencijal koji je u Srpskoj iskorišten oko 30 odsto u odnosu na kapacitete, mogu pronaći modeli finansiranja koji su isplativi na kratki rok.
“Uspjeh ERS-a u narednom periodu će se mjeriti na osnovu podataka koliko hidroelektrana i termolektrana počnemo graditi što samostalno što partnerski i koliko ih stavimo u funkciju”, poručio je Džombić, te dodao da Srpska ima veliku šansu da posredstvom investicija u ovaj sektor pokrene novi investicioni ciklus i obezbijedi značajan ekonomski rast. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ovo su sve sagradili sadašnji i budući penzioneri, a kako im se vraća????????