NJUJORK, Posrnuli japanski prevoznik “Džapen erlajns” (JAL), koji bi do 19. januara mogao da zatraži sudsku zaštitu od bankrota, usvojio je plan kojim se predviđa ukidanje 15.600 radnih mjesta i odbija ponuda kompanija “Delta” i “Ameriken erlajns” za kupovinu njihovih akcija u vrijednosti od milijardu dolara.
U okviru plana rehabilitacije prezaduženog JAL-a, koga analizira posebno tijelo japanske vlade za oporavak kompanija (ETIC), najveći azijski prevoznik predviđa masovno otpuštanje čak trećine ukupne radne snage u periodu od tri fiskalne godine do 2013, objavila je agencija Kjodo.
Planom se, takođe, predviđa ulaganje svježeg novca u iznosu od 300 milijardi jena (3,3 milijarde dolara) iz fondova ETIC-a, kao i rješavanje ogromnog duga u periodu sudske zašte od bankrota.
ETIC, korporacija za oporavak kompanija koju je osnovala vlada u Tokiju, najvjerovatnrije će odbaciiti ponudu “Delte” i “Ameriken erlajnsa” zbog straha da bi prodaja akcija JAL-a inostranim prevoznicima mogla da “iskomlikuje proces restrukturisanja”, procjenjuju analitičari.
Umjesto toga, JAL će nastojati da obezbjedi samo čvršću poslovnu saradnju s jednim od američkih prevoznika, “Deltom” ili “Ameriken erlajnsom”, piše poslovni dnevnik “Nikei” (Nikkei).
ETIC bi trebalo da izabere jednog od američkih prevoznika kao partnera JAL-u u februaru.
“Delta” i njeni partneri u okivru svjetskog udruženja “Skaj tim” ponudili su milijardu dolara JAL-u, dok “Ameriken”, kao partener JAL-a u udruženju “Uanvorld”, nudi 1,4 miliajrde dolara za kupovinu dela akcija japanskog prevoznika.
JAL bi zahtjev za sudskom zaštitom od bankrota, uz pomoć države, mogao da podnese prije 19. janaura, a ubrzo poslije toga i predsjednik kompanije Haruka Mišimacu podneo bi ostavku, navode mediji.
“Nikei” je uoči Nove godine tvrdio da je ETIC predližio više mjera za oporavak JAL-a, što uključuje i podnošenje zahtjeva za sudsku zaštitu od povjerilaca, kako bi se kompaniji dalo vremena da popravi finansijsku situaciju.
Prezaduženi JAL, međutim, već četrvti put od 2001. godine traži pomoć vlade kako bi izbegao stečajni postupak.
JAL ima 1,5 milijardi dolara gubitaka i u tri, od posljednje četiri godine, bilježi finansijski manjak, podsjećaju agencije.